Kokka nagu meisterkokk! Shutterstock
Mis eristab hobikokka tõeliselt laitmatust tippkokast? Kui oled salamisi unistanud kokanduslikel radadel rändamisest ning otsid viise, kuidas edasi sammuda, või soovid lihtsalt oma köögitööd sujuvamaks muuta, siis siin on sulle mõned näpunäited.

1. Kõige tähtsamaks elemendiks iga tõsiseltvõetava koka tööelus on prantsusekeelne termin mise en place, mis tähendab otsetõlkes „kohale sättimist“. Peaasjalikult hõlmab see kõiki eeltöid enne küpsetamise alustamist. Enamus köögitööst kulubki tavaliselt ettevalmistusele. Selle alla käib nii juurikate hakkimine kui ka pottide ning pannide välja otsimine. Põhiline on, et kõik oleks käeulatuses, mugav ning sujuv.

2. Heaks nipiks on märja rätiku lõikelaua alla asetamine (et vältida lõikelaua libisemist). Õli võiks hoida pigistatavas plastikpudelis ning soola ja pipart väikestes kaussides, kust vajadusel neid näpuotsaga krahmata saaks.

3. Nuga tuleks regulaarselt teritada. Kõige rohkem õnnetusi köögis juhtub just nüride nugadega. Hoia nuga puhtana ning pärast pesemist võõpa kuivaks, et tera ei tuimeneks.

4. Kasuta ainult parimat võimalikku toorainet. Mida värskem, seda parem! Eelista kodumaist ning hooajalist. Mahemarketid ning turg on templid, kus tõelise koka hing õide puhkeb.

5. Külmas hoitavate toiduainete karbid märgista kuupäevadega, et hiljem tuvastada nende vanus. Kõige lollikindlamaks kontrollmeetmeks on nuusutamine ning väljanägemine. Kui haiseb, viska minema!

6. Retsept on pigem juhendiks, kui käsuks. Iga tähte näpuga taga ajades ei pruugi toit alati välja tulla. Lõpptulemuse annab ikkagi õige maitsete vahekord ning soolasuse paika timmimine. Maitsta tuleb igal sammul.

7. Enne küpsetamist veendu, et pann (või ahi) on piisavalt soe. Võimalusel eelista gaasipliiti. Prae alati kuumal pannil. Panni kuumuse testimiseks pane sinna näiteks tükike sibulat.

8. Või ja sool. Kuigi kumbki neist pole tervisele kasulikud, on just need kaks, mis teevad tavalisest toidust tõeliselt hõrgu roa. Prantsuse köögis pannakse võid absoluutselt igale poole. Üheks salarelvaks on ka šalottsibul, mis on tavalisest sibulast maitsekam ning magusam. Samuti on kavalaks nipiks ka happesuse lisamine sidruni või palsamiäädika abil. Kui sul on tunne, et midagi on toidust puudu, on selleks tõenäoliselt kas happesus või sool.

9. Serveeri toitu eelnevalt soojendatud taldrikul. Kodus võib taldrikut kuuma vee all loputada ning seejärel ära kuivatada. Soe taldrik hoiab ka toidu soojana.

Kokkamine ei ole keeruline, see vajab lihtsalt hoolikat ettevalmistust ja harjutamist!

Kasutatud allikas: Maitsed.ee, reddit.com