Foto: Shutterstock
Eriolukord vajab erilist sekkumist ka igapäeva protseduuridesse. Tänaseks on uksi sulgemas või on juba sulgenud kümned restoranid ja kohvikud. Erinevalt suurematest ettevõtetest, ei ole neil kahjuks võimalik oma töötajaid hoida palgaga kodus kui sissetulek puudub. Isegi 25% palgalangus tähendab selle sektori töötajatele igakuise eluks vajaliku osalist kadumist.

Meie liikmete seas läbi viidud küsitluse järgi peavad selle kuu lõpuni vastu 43% liikmetest, 45% saab tasutud 2 kuu pangalaenud ja 12% ühe kuu. Pärast seda ei ole inimestel võimalik enam kodulaene ega üüri tasuda. Isegi kui 1. maist taastub tavaelu, siis jalgu alla ei saa meie sektor enne suve lõppu aga ka see kõik on oletuslik.

Täpselt sama stsenaarium on ka näiteks välisturgudele orienteeritud ettevõtetega, kes annavad tööd tuhandetele, majutusettevõtetega ning nende kõigi tarneahelas olevatele ettevõtetele jne jne.

Kõigele sellele viidates palume Pangaliidu liikmetel eriolukorrale vastavalt käituda ning külmutada kriisi ajaks raskustesse sattunud sektori nii kodu- kui ärilaenumaksed.

Kellelegi pole kasu tuhandetest maksevõlglastest ja kui inimene peab valima, kas perele süüa osta või laenu maksta, siis see pole õiglane valik.

Sektor teeb, kõik, mis meie võimuses, et koonduda, teha koostööd ja tulla sellest olukorrast võimalikult kiiresti välja aga see vajab üldist otsust abi osas, mitte individuaalsel tasandil igaühega tegelemist.

Jääme lootma teie inimlikkusele.

Jüri Ratas, SEB Eesti, Swedbank Eestis, LHV, Luminor Eesti, Coop Pank, Inbank Eesti, Citadele Eesti, Bigbank Eesti, Martin Helme, Postimees, Delfi, ERR uudised, Kanal 2, TV3 Eesti / TV3 Estonia, BNS Eesti, Riigikantselei, Rahandusministeerium

Koroonaviirus SARS-CoV-2

 • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
 • Olulised telefoninumbrid:
  • 1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta)
  • 1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24h, tasuta)
  • 53 01 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui oled välismaal hätta jäänud (24h)
  • 112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24h, tasuta)
 • COVID-19 sümptomid on sarnased gripi sümptomitele. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused.
 • Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
 • Valitsus kehtestas viiruse kiire leviku tõttu 1. maini eriolukorra. Loe lähemalt, mida see kaasa toob!
 • Pärast välismaalt naasmist peavad nii Eesti elanikud kui ka välisriigi kodanikud olema kaks nädalat isolatsioonis. Loe lähemalt Välisministeeriumi kodulehelt!
 • Loe lähemalt koroonaviirusest Terviseameti kodulehelt!