Fotod: Krõõt Tarkmeel
Mahekasvatususku levitav mustasõstra­entusiast Margus Timmo segab oma elust kokku missioonitundest kantud Seto kokteili. Mees nagu ­orkester, ­kes muu hulgas kasvatab ka musti sõstraid ja valutab südant selle pärast, miks me marju Poolast ostame.

Pendlid tiirlevad, tsirgud ja kirikupapid laulavad, naiste sõled ja kaelakettide tsaarirahad tilisevad, hansa voolab, sõir mekib hää ning nüüd on ka suured musta­sõstraistandused seda maanurka – Setomaad – hakanud katma. Praegu 43 hektaril. “Must sõstar on Setomaal alati olnud. Seto keeles on see must sitik,” toob Margus kohe tagamaad lagedale.

Kes teeb, see jõuab

Eluellips on enne mustasõstraistanduse loomist kuraasikaid, huvitavaid ja üsna toidu­kaugeid kurve võtnud ning eks neid jätkub veel tänapäevagi. Mõned üksikud, tõesti vaid üksikud näited: poliitikamaastikul on Margus Timmo olnud aktiivne Reformi­erakonna looja koos Siim Kallasega; ammusesse aega jääb ka koos sõber Heiti Häälega Kuutsemäe hotelli ja pubi ehitus kirjanik Mats Traadi isakodu vana lambalauda koha peale; vahepeale on mahtunud Timmo Tallid oma ratsa­matkadega. Põlva Pesa hotelli on Margus pidanud juba 27 aastat ja OÜ-d Kagureis on nimetatud lausa Põlvamaa mastimänniks ...

Kõige selgem on see, et tegevuskompassi nõel näitab sel aastatuhandel kindlalt isade maa peale. Lõputult selleks otstarbeks ka projekte kirjutades ja kohalikus poliitikas osaledes, sest Setomaa hea käekäik on kõige tähtsam. Et seda pühendumust on märgatud, kinnitab presidendi antud Valgetähe teenetemärgi IV klass kohaliku elu edendamise eest Setomaal.