Foto on illustreeriv Foto: Ago Tammik
Need, kes on turgudel Eestis ringi kolanud, on kindlasti näinud, et selle suve täielik hitt on tomat, mida kutsutake vaarikatomatiks. OmaMaitse.ee uuris eksperdilt, millega täpsemalt tegemist on.

Maaülikooli aianduse õppetooli lektor Priit Põldma sõnul on tegemist tomatiga, mis on aretatud olema värvilt täpselt vaarikaga sarnane. Muus osas on tegemist täiesti tavalise tomatiga.

"Vaarikatomat on tomatisort, mis on aretatud nii, et tema värvus oleks vaarika viljaliha värvusele sarnane. Kui tavalised tomatid on kollakas-punased, siis need tomatid on lillakad, roosad isegi. Muud vahet neil teiste tomatitega ei ole, maitse on sama," räägib Põldma.

Ehk siis tegemist on pigem lihatomatiga, milles on vähem vedelikku ja seemneid, rohkelt aga tugevat vilja. See muudab selle tomaatisordi lisaks oma uudsele värvile ka heaks salati-, grilli- ja küpsetustomatiks.

"Samamoodi nagu on olemas kirsstomatid, kokteilitomatid, ploomtomatid, lihatomatid, siis nüüd ka vaarikatomat," lisab lektor.

Vaarikatomatid on ka meil juba mõne aasta turgudel saadaval, sellel aastal aga juba üsna levinult. Tõenäoliselt on ka see tomatisort aretatud Hollandis. Tallinn Keskturul müüakse neid tomateid 1,5 eurot kilogramm.