Foto: Pexels
Ameerikas peetakse homme iga-aastast tänupüha, tegu on liikuva pühaga, mis on alati novembri neljandal neljapäeval. Thanksgiving’u kõrvale on aga viimastel aastatel tekkinud uus sõna — friendsgiving. Vaatame veidi selle sisse. Kas friendsgiving on kuidagi seotud kultussarja “Friends” episoodidega, mis olid tänupüha teemadel?

On raske vastu panna laua ümber kogunenud kallite sõprade kambale ja võibolla viid sa selliseid kogunemisi läbi juba ammu, ilma et nimetaksid seda üritust kuidagi erilisel kombel. Lihtsalt kutsud sõbrad kokku ja naudite koosolemist. Mõiste ”friendsgiving” on Ameerikast sirgunud uus termin, mis pole isegi veel sõnaraamatutesse jõudnud või on seal uute sõnade riiulil, kuid pea ta sinna ka jõuab, sest Merriam-Webster on pannud selle nende sõnade nimistusse, mis kannab pealkirja “Sõnad, mida me jälgime”.

Olgugi, et “Sõprade” seriaali esimene tänupühade episood läks eetrisse juba 1994. aasta novembris ja arvatakse, et seriaali tegelased on terminile hoogu juurde andnud, tekkis friendsgiving’u sõna siiski alles aastaid hiljem ja seda hoopis tänu alkoholireklaamile. 2011. aastal sai sõna oma kuju ja erilise hoo tänu Baileys’e reklaamile, mis kandis sloganit “Friendsgiving with Baileys”. Likööritootja oli kaasanud kampaaniasse mitmeid tuntud nägusid, kes kutsusid üles veetma tänupüha oma sõpradega.

USA hittsarjas oli Monica korter see, kuhu sõbrad alati kogunesid, ja seal ei mainitud seda sõna siiski kordagi, kuigi kõik tänupühad peeti koos. Ükski “Sõprade” tegelastest ei tahtnud pühasid oma kodus veeta ja nii koguneti ühise laua taha, kus sooviti üksteisele “lousy Christmas and a crappy New Year” (sante jõule ja kräppi uut aastat).

Friendsgiving’u idee ongi veeta tänupüha söömaaeg koos sõpradega. Arvestades, et sõpradel on tihtilugu pered, kellega tänupühal laua taha istuda, on friendsgiving sageli nädal või nädalavahetus enne päris tänupüha, et jätta alles ka thanksgiving — ja nii neid tähistamist väärt pühi päevi muudkui tekib. Selleks puhuks võib lauale anda muidugi kalkuniprae, kuid sõprade ringis saab traditsioonidele ka natuke vilistada ning teha midagi lihtsamat. Peaasi, et koos on sõbrad, kelle eest tänulik olla!

Allikas: www.realsimple.com