Kuressaare GinFest 2019 Foto: Keiu Virro
Kuressaares toimunud GinFest 2019 tutvustas Eesti ja naaberriikide viimaseid džinnitrende. Maitsetele kommenteeris “Balti sõda” ehk Eesti-Läti aktsiisilangetusrallit Läti käsitöödžinnitootja. Tšehhi džinnimeister räägib aga, kuidas ta 50aastaselt oma elu pea peale pööras ja nullist end joogimaailma täieõiguslikuks osaliseks töötas.

Esimesel augusti nädalavahetusel toimus Saaremaal GinFest 2019. Nime järgi pikalt arvama ei pea, milline jook pjedestaalil oli. Kuressaares GOSPA fuajees võtsid koha sisse seitse eesti ettevõtet ja kümme välismaist brändi. Toimus mitme džinni esmaesitlus. Lisaks töötoad, džinnikruiisid ja džinnijooga.

Festival on Eestis esimene omasugune, toimumiskord oli aga järjekorranumbriga kaks. Umbes samasuguse numbri mõõtu suurusjärgus on festival aastaga ka kasvanud. Käsitöödžinnihullus on Eestis jätkuvalt tõusuteel, hoovõtt on aga toimunud juba mitu aastat. Siinsel turul on kanda kinnitanud üksjagu huvitavaid tootjaid.

Festivali alusepanijaks on Lahhentagge, täpsemalt selle loojad, abikaasad Tarmo Virki ja Maarit Pöör. Lisamärkusena: kena, et Lahhentagge nimi on taas kaardile toodud. Senini seostus see peamiselt Antarktika-ekspeditsiooni juhtinud Fabian Gottlieb Benjamin von Bellingshauseniga, kelle sünnikoht samanimeline Saaremaa paik on.

Ehkki tooted pandi GOSPA fuajees välja kella neljast, algas festivalipäev minu jaoks oluliselt varem. Kell 10.30 väljus Raiekivi säärelt esimene džinnikruiis. Paar tundi kaljas Hoppetil, ainsal Eestis ehitatud ja tänaseni sõidukõlbulikul sõjaeelsel purjelaeval, andis päevale mõnusa stardi. Džinni asemel meenutati küll hoopis seda, kuidas maitseb Saaremaa (kodune) õlu. Peamiselt oli see sõit aga lihtsalt võimalus õndsa näoga merd jälgida. Muide, mõned kruiisilised viisid kogemuse sammu kaugemale, tähendab, kõrgemale, ja vaatasid merd ja Saaremaad Hoppeti masti otsast (mitte koostöös rohke džinniga, ütlen igaks juhuks lisamärkusena).