Odessa kohviautomaadid on ehitatud kõiksugustele liikuvatele vahenditele, autodest jalgratasteni. Foto: Martin Hanson
Euroopa ühe kauneima ja kultuursema linna Odessa tänavad on tihedalt täis eriliiki sõiduvahenditesse ehitatud liikuvaid kohvikuid, mis pakuvad kiiret värskendust ja turgutust imelise espresso või cappuccino näol.

Hea kohvi pakkumisel ei ole kohviku asukoht või väljanägemine kõige olulisemad, küsimus on alati kohvikus toimetavas baristas, kohvioa kvaliteedis ja espressomasinas. Vaadated Odessa ratastel kohvikute masinaparki - espressomasinat ja kohvibrände - võib rahus usaldada 99% masinaid, et saada kruus tõeliselt head kohvi. Üllataval kombel võib usaldada ka 99% baristasid, kes sulle kohvi valmistavad.

Hinnad on Odessas sõltuvalt joogist - espressost macciato ja americanost latteni - 15 ja 40 grivna ehk 50 sendi ja euro kolmekümne vahel. Kallimas otsas on lisakreemi ja muude maitseainetega pikk caffee latte. Odavamas otsas kange espresso.

Mis aga muudab Odessa baristad absoluutselt asendamatuks igast selles linnas veedetud päevast, on nende suhtumine, kus iga kohviostu juurde käib vestlus, sõbrunemine ja head sõnad. Ühe noore, kuid asjaliku, oskusliku kohvimeistriga kohvivalmimise vahele vesteledes selgus, et jalgrattale ehitatud "kohvik" kuulub barista vennale, kes on kõik oma neli nooremat venda-õde oma kohvikutes raha teenima pannud.