Foto: Shutterstock
Sajandeid tagasi rullus mitmete lainetena üle Euroopa laastav katkuepideemia, mida teatakse ka must surma nime all. Kui katk 1634. aastal Firenzesse jõudis, võtsid nutikad kaupmehed kasutusele kontaktivabad veiniaknad, mis leiavad uuesti kasutust ka 2020. aasta koroonapandeemia ajal.

Nii nagu 400 aastat tagasi, teatakse ka nüüd, et kange jook võib pandeemia ajal murede leevendamiseks palju ära teha. Tollal pakuti jooke sotsiaalset distantsi rakendades läbi väikese veiniakna (buchetta del vino, itaalia keeles), mis paiknesid veinitootjate ja veinipoodide hoonete seintes. Veiniakende kasutamine jäi peale katkuepideemiat sajanditeks soiku – kuni sel aastal tuli uus pandeemia, vahendab NYPost.com.

Foto: Ekraanitõmmis, NYPost.com

"Peale karantiini lubas valitsus järk-järgulise söögikohtade taasavamise ja sellesse perioodi on jäänud ka mõnede ettevõtlike Firenze veiniakende omanike nö kella tagasikeeramine ajas. Leidlikud ettevõtjad kasutavad sajandeid vanu veiniaknaid kontaktivaba jookide, võileibade ja jäätise väljastamiseks," seisab Firenze Veiniakende Assotsiatsiooni internetilehel olevas teates.

Veiniakende Assotsiatsiooni president Matteo Faglia ütles Insiderile antud kommentaaris: "Inimesed võiksid koputada nendele väikestele puidust aknaluukidele ja osta oma veinipudelid otse Antinori, Frescobaldi ja Ricasoli perekondade käest, kes toodavad juba sajandeid Itaalia tuntuimaid veine."

Firenzes leidub enam kui 150 veiniakent, millest mõned on hävinud.

"Veiniaknad kadusid järk-järgult ja paljud puidust aknad hävinesid seoses 1966. aasta üleujutusega," ütles Faglia. Veiniakende Assotsiatsioon on alustanud nende kaardistamist. Ajaloolisi veiniaknaid tähistatakse autentsusele viitava tahvliga.