Foto: Shutterstock
Vaadake, millal saate ohutult põrandale kukkunud toitu süüa ja millal tuleks see suu asemel biojäätmetesse panna.

Kas on midagi tüütumat kui põrandale kukkuv võileib? Ja muidugi kukub põrandale võiga kaetud pool. Kui teil kukub toit põrandale, kas te tarbite seda veel? Nagu paljud teised inimesed, langetate otsuse tõenäoliselt peale riskide hindamist. Kuigi lemmikküpsise või puuviljatüki söömata jätmine on tõenäoliselt kõige ohutum tee, siis kas on olukordi, kus kehtib 5 sekundi reegel, mille kohaselt on põrandale kukkunud toit sealt viie sekundi jooksul eemaldades veel söödav?

Olenemata sellest, kas teie peres on väikesed lapsed ja põrandale satub või visatakse toitu, arvatavasti teate, mida tähendab, kui keegi mainib "5 sekundi reeglit".

Foto: Shutterstock
Teaduslikus mõttes tähendab nimetatud reegel, et kui haarate kiiresti mahalangenud toidu saastunud pinnalt, pole selle pinna mikroorganismidel aega oma toidule kanduda.

Kas 5 sekundi reegel on müüt. Lühike vastus on jah. Enamasti.

Nagu võib arvata, on põrandalt ülesvõetud toidu söömise ohutuse osas erinevaid arvamusi. Segadust võib tekitada arusaamine, et mõned pinnad on teistest ohutumad.

Bakterid armastavad niisket toitu

Mida uuringud ütlevad?

USA-s asuva Rutgersi teadlased leidsid, et niiskus, pinnatüüp ja maapinnaga kokkupuuteaeg aitavad kõik kaasa ristsaastumisele. See võib omakorda mõjutada toidu kaudu levivasse haigusesse nakatumise tõenäosust. Bakterid kanduvad kiiresti niiskele, rasvasele ja kleepuvale toidule.

Toiduaine niiskus on otseses korrelatsioonis saastumisega. Näiteks testiti uuringus arbuusi, mille niiskusesisaldus on kõrge. Teadlased leidsid, et see oli saastunud rohkem kui ükski teine testitud toiduaine.

Pindu uurides, avastasid teadlased, et näiteks vaibalt bakterite toidule kandumise kiirus on üllatavalt madal. Siledalt pinnalt leiavad bakterid toidule kiiremini. Puitpõranda puhul sõltus saastatus aga toidu konsistentsist. Mõnel juhul võib kahju tekkida vaid sekundiga - sel juhul peaksite oma kaotust tunnistama ja konkreetsest suutäiest loobuma.

Mis tahes pinnaga kokkupuutuvad toiduained korjavad üles erinevaid baktereid ja kuidagi ei saa teada, mis tüüpi bakterid, või kui palju neid ees ootab. Veelgi enam, erinevalt teie kätest ei saa te mahalangenud toitu desinfitseerida.

Kes peaks olema ettevaatlikud?

Kui otsustate 5 sekundi reegli osas täringut veeretada, ei pruugi teiega teatud olukordades midagi juhtuda, eriti kui olete terve täiskasvanu.

Kuid mõnel inimesel põrandalt ülesvõetud toidu söömisel suurem risk tüsistuste tekkeks.

Riskirühma kuuluvad:

  • väikelapsed
  • vanemad inimesed
  • rasedad naised
  • kahjustatud immuunsussüsteemiga inimesed


Nendesse kõrgema riskiga rühmadesse kuuluvad inimesed peaksid põrandale kukkunud toidu alati biojäätmete hulka panema.

Kokkuvõtteks:

Maha kukkunud toidus levivad kõige sagedamini mikroorganismid nagu salmonella- ja kolibakter, mis võivad põhjustada tõsiseid tervisehädasid, halvemal juhul isegi surma. Seega kui toit kukub maha, peaks lähtuma pigem loogilisest mõtlemisest, mitte viie sekundi reeglist. Oluline on mõelda, kas pinda, millele toit kukkus, puhastatakse tihti, millise konsistentsiga see on ning kas see on väärt päästmist.

Allikas: Healthline