Loomus
Igal aastal ilmub Eesti söögikohtadesse juurde uusi ja põnevaid liha alternatiive, mis võivad esialgu tunduda natuke võõrad ja hirmutavad. Loomus-programmi “Taimsed valikud” tiim seletab lahti, mis need on ja millest need on tehtud.

Beyond Burger on kindlasti kõige kuulsam ja kõige rohkem melu tekitanud liha asendanud toit, mida praegu turult leida võib. See imiteerib liha nii välimuselt, lõhnalt, maitselt kui ka käitumiselt praadimisel. Burgerit tootva Beyond Meati eesmärk on püüelda maitsete poole, mis tõesti liha meenutaks. Burger segatakse kokku herne-, mungoa- ja riisivalgust ning see ei sisalda soja ega gluteeni. Peet annab kotletile punaka värvuse, mis praadides veidi muutub, aga teatavasti ka liha praadimise maigu. Kookosrasva abil on burgerisse tehtud isegi valged täpikesed, mis imiteerivad lihapihvide rasva. Praadides need sulavad, andes pihvile mõnusalt mahlakust. Praadides jääb burger seest ka roosaks just nagu päris lihapihv. Neid saab praadida, ahjus küpsetada või grillida ning see sobib ideaalselt burgeri vahele.

Nisukebab ehk vöner ehk nisuliha ehk nisukebab on kõrge valgusisaldusega väga mitmekülgne lihaasendaja, mida paljud meist on ilmselt juba kas ise kodus katsetanud või restoranis proovinud. Nisuvalgust "liha" asendab seda paljudes meile tuttavates roogades, kuna sel on lihale sarnane maitse ja tekstuur.

Oumph! valmib sojast, veest ja natukesest soolast. Seepärast võtab ta ka kergesti külge erinevaid maitseid , aga seda saab nii keeta, grillida kui ka praadida – oleneb, millist tekstuuri soovid.


Loomus

Happy V valikus olevad suitsu- ja keeduvorstid on peamiselt tehtud nisuvalgust. Vorstidel on mõnus tihke tekstuur ja soolane maitse nagu lihast tehtud vorstidel ning neis on täitsa olemas ka “pekitükikesed”.

Tempeh on fermenteeritud ja pressitud sojaubadest valmistatud Indoneesiast pärit valgurikas toiduaine. Tempeh on sarnane tofule, ent erinevalt tofust sisaldab tempeh terveid või poolikuid sojaube ja on seevõrra vähem töödeldud. Tempehil on kergelt pähkline mõnus maitse ja selle viile saab hästi kasutada salatites, pajaroogades ja võileival.

Seitan on Aasiast pärit populaarne lihaasendaja, mis on samuti valmistatud nisuvalgust. Seitanit võib valmistada nii ahjus, pannil kui ka grillil ning kasutada võileival, pitsal või isegi kebabiliha asendamiseks. Kokkamishuvilistel soovitame kindlasti proovida seitanit ka ise valmistada, sest see on isegi kodustes tingimustes päris lihtne.

Moving Mountain burgeripihvid on Eesti söögikohtades ja toidupoodides üpriski uus lihaalternatiiv, mis on mõeldud asenduseks veiselihale. See koosneb seentest, nisust, sojast ja hernevalgust, lisaks on selles lisatud natuke peedimahla ja kookosõli. Seened annavad mahlasust ja tekstuuri, peet natuke magusust ning kookosõli rasvasust.

“Taimsed valikud” on MTÜ Loomuse programm, mille eesmärk on suurendada vegantoidu valikut ja nähtavust Eesti toidukohtades. Tänaseks on programmiga liitunud juba enam kui 75 söögikohta üle Eesti – Tallinnas, Tartus, Kuressaares, Pärnus, Põlvas, Võrus ja isegi Mäekülas.