Kas üks naps peale pidusööki aitab leevendada täiskõhutunnet? Foto: Shutterstock
Olete ehk kuulnud ütlust - "Naps puhastab kõhu!" Soov kergema enesetunde järele tekib eriti pärast luksuslikku pidu, kui tarbitud on ohtralt toitu ja tundub, et üks naps võib võtta ära raske täiskõhutunde. Kas pits alkoholi teeb tõesti olemise kergemaks?

«See oleneb inimesest! Paljude inimeste puhul võib see tõepoolest nii olla, et väga energiarikas ja rasvane toit muudab olemise raskeks,» ütles Antje Gahl Saksa Toitumisühingust (DGE).

Pärast magustoitu serveeritakse lauale naps "et puhastada magu", kuid kas see tõesti toimib?

"Puuduvad teaduslikud tõendid selle kohta, et nö "seedenapsil" oleks tõesti soovitud toime. Alkohol võib stimuleerida maohappe tootmist, kuid teisalt võib see takistada ka mao tühjenemist," rääkis Gahl.

Seedimine: kõige paremini aitab treening

"Tunne, et alkohol puhastab magu, tuleneb tõenäoliselt sellest, et see omab kergelt narkootilist toimet. Alkohol leevendab ebameeldivat täiskõhutunnet. Kes aga tõesti tahab täiskõhutundele leevendust, peaks valima napsi asemel hoopis jalutuskäigu, mis kiirendab seedimist. Selleks, et magu toitu seediks, peab see tootma maohapet - liikumine stimuleerib happe tootmist," lisas Gahl.

Pärast söömist on täiskõhutunne küll ebamugav, kuid see pole haiguse tunnus. Ja see ei pruugi tähendada, et toitutakse ebatervislikult.

"Mitte ainult rasvased ja ebatervislikud toidud ei tekita kõhus rasket tunnet, ka kiudainerikastel toitudel ja kaunviljadel võib sama toime olla, kuid ebameeldiv mõju ei kesta nende puhul nii kaua." ütleb Gahl.

Allikas: Berliner Morgenpost