Londoni all, 33-meetri sügavusel, asub maailma kõige ekstreemsem farm. youtube.com
Maailma ühe suurima linna ehk Londoni all, 33 meetri sügavusel, kasutuseta jäänud II maailmasõja pommivarjendisse on end sisse seadnud maailma kõige ekstreemsem farm. Olgugi, et selles, mida seal kasvatata ei ole midagi ekstreemset: näiteks tuleb farmist basiilik, kress, salvei ja muu pisiroheline.

Farmi loomise taga on kaks endist location scout'i ehk filmidele võttepaikade otsijat Richard Ballard ja Steven Dring, kes leidsid Londonis Clapham'i linnaosas toimetades vana pommivarjendi. 8000 inimest mahutav varjend tundus meestele just sobivana farmi sisse seadmiseks, vahendab Cnn.com.

Kuna suurlinnade maa- ja kinnisvarahinnad on nihutanud linnaiad ja -farmid keskustest ära, ongi vaja leida uusi asukohti, kuhu köögivilju ja ürte linnas kasvatada. Mehed tegid Londoni Transpordiametile pakkumise võtta varjend uuesti kasutusel ja saidki selleks loa. Rahaliste vahendite saamiseks koguti läbi crowd-funding'u ligi 1,7 miljonit dollarit ja pandi farm tööle.

Farmi tarbeks ehitati varjendisse taas kolmes-neljas kihis narid ja seati üles laialdane LCD-valgustite süsteem. Ürdid kasvavad ilma mullata toitevedelikel vanadel vaipadel. Maaaluses farmis kasvatatud ürte ostavad kokku kohalikud Londoni restoranid.