Unsplash.com
Selle magusroa kõige olulisemaks õnnestumise eelduseks on oskus taltsutada kuumust. Aga nagu ikka – harjutamine teeb meistriks ning sinu maitsemeel kinnitab retsepti sobivust.

Kui vähegi võimalik, kasuta selles nelja osatäitjaga lihtsas magusroas võimalikult ehedaid toiduained. Minu lemmikmaitsestajaks on vanillikaun, mille mahedus rõhutab kreemile omast pehmust. Selle puudumisel sobivad asendusaineks ka naturaalne vanillsuhkur või -ekstrakt, kuid tööstuslik vanilliin rikub oodatud delikaatsuse.

Minu arvates töötab hästi põhimudel 1 : 1 : 1 ehk 1 dl rõõsa koore kohta 1 munakollane ja 1sl suhkrut. Erinevused sõltuvad aga järmistest asjaoludest:

1) Munade suurus. Enamik retsepte kasutab M-suurusega mune, mistõttu võib vahel tekkida vajadus suurendada või vähendada munakollaste kogust. Eriti kui plaanis on teha teha suurem laar. Mida enam munakollaseid, seda tugevam kreem. Munade päritolu, seega ka värvus ja maitseomadused määravad roa maitsenüansi. Eelista toitainerikkamaid ja puhta maitsega mahemune.

2) Koore rasvasisaldus. Mida rammusam koor, seda tihedam tulemus. Kui näiteks lahjendad 35% rõõska koort 10-protsendilisega, siis on tõenäoliselt vaja lisada 1 munakollane. Loomulikult on määravaks maitseküsimus, sest mõni hindab kreemis toekust ning teine jälle õrnust. Klassikaline tulemus eeldab söömisel n-ö lusikajälge.

3) Keetmine ja küpsetamine ehk kuumuse taltsutamine. Õige brüleekreem on konsistentsilt ühtlane ning muna selles vaevuaimatav. Kui oled kuumusega koore keetmisel või kreemi küpsetamisel liialdanud, hüübib munakollane liialt ning kreem saab säbruline.

Brüleekreem
5–6 tk
* Taevalik lusikaheli

2 dl 10% rõõska koort
2 dl 35% rõõska koort
1 vanillikaun või 1,5 sl vanillsuhkrut kooresegu hulka
4 munakollast
4 sl suhkrut (kui kasutasid vanillsuhkrut, siis 2,5 sl munakollaste hulka)

1. Kalla koored keedupotti.

2. Poolita vanillikaun pikkupidi ning kraabi ettevaatlikult kauna sisemusest vanilliseemned koore hulka. Kuumuta keemiseni, kuid ära lase vedelikul mulinal keema tõusta.

3. Eemalda pott tulelt ning jäta 5 minutiks maitsestuma ja jahtuma. Seejärel eemalda vanillikaun. Vajadusel kraabi noaga õrnalt kauna sisemusest seemneid juurde.

4. Sega munakollaseid suhkruga, kuni suhkruterad on lahustunud.

5. Kuumuta kooresegu uuesti keemiseni ning vala siis see pidevalt segades muna hulka ning töötle ühtlaseks. Tulemus peab olema pisut tihedam kui rammus vahukoor. Kui segu pinnale tekib häiriv vahukiht, tuleb seda segades kuumutada kuni vahu kadumiseni. Sel moel hajuvad ka vanilliseemned kreemi ühtlasemalt.

6. Vala koore-munasegu küpsetuskindlatesse portsjonvormidesse, jäta 1–2 cm äärest vabaks.

7. Aseta portsjonvormid ahjuvormi, mille sisse saaks valada nii palju vett, et see ulatuks kreemi tasemeni. Vala ahjuvormi ettevaatlikult keeva vett ning tõsta 150 ºC ahju küpsema.

8. Saad heledama ja ühtlasema kreemi, kui katad vormid fooliumiga. Fooliumi kasutamisel lüheneb pisut ka küpsemisaeg, mistõttu tuleb vormi sisu aeg-ajalt jälgida.

9. Küpsemisaeg sõltub vormide arvust, nende suurusest ning kasutatud ainetest. Õige hetk ahjust välja võtta on siis, kui kreemi süda näib ligi 1 cm ulatuses vedelam kui ääred (toimub järelküpsemine). Kui soovid väga tihedat kreemi, siis võid küpsetada senikaua, kui kreem on kogu ulatuses hüübinud. Üldjuhul kulub selleks 30–50 minutit, sobiv aeg sõltub ka eelnevast keetmisajast ja vajadusest.

10. Eemalda portsjonvormid veest ning jahuta need – soovitatavalt järgmise päevani ja külmikus. Hästi jahtunud kreem loob koos pinna krõbeda karamellkihiga oodatud kontrasti.

11. Vahetult enne serveerimist puista kreemile 2–3 tl peenikest kristallsuhkrut ning põleta spetsiaalse, kulinaarseks otstarbeks mõeldud leeklambiga karamelliks. Leegi tõhusus on oluline, sest põletamise käigus ei tohiks kreem ise soojeneda.

• Kui sul puudub leeklamp, siis sulata suhkur pannil merevaigukarva karamelliks ning vala sellest hästi õhuke kiht külma kreemi peale. Oluline on, et hangunud karamelli oleks võimalik lusikaga kergelt murda ning see ei häiriks süües oma liigse kõvadusega. Liiga tumeda karamelli maitse on kibe.
• Serveeri kreemi juurde värskeid marju või marjakastet.