Marineerimine on imelihtne, kui teada, mida teha. Valige nüüd omale lemmikliha ning asuge marineerima. Seejärel grillima! Shutterstock
Öeldakse, et kaste on see, mis sõlmib roa kõik komponendid ühtseks tervikuks. Lihale, kalale ja juurviljadele mõeldud marinaadi kohta võib suvistes tingimustes öelda seda sama – kui marinaad, mop või rub on saanud asjalik, siis võib olla kindel, et ka grillitavast saab söögilaua tippteos.

Marinaadide puhul on äärmiselt olulised kaks asja. Esiteks, nende koostis ja tugevus (loe teravus, vürtsikus, maitserikkus) tuleks valida vastavalt lihatüübile, aga ka konkreetsele lihale, mida marineerima hakatakse. Teiseks tuleb õige marineerimistaseme saavutamiseks panna liha marinaadi nii, et liha iga külg ja sentimeeter on marinaadiga kaetud. Ideaalne on panna liha marineeruma hermeetiliselt suletavasse köögikotti.

Kolmandaks tuleb otsustada, kas minna vedela marinaadi teed, valida maitsestamiseks kuivmarinaad ehk rub või hoopis paksem mop. Kuna rub ehk ürtide-vürtside segu jääb liha pinnale ka selle valmimise järel, sobib see rostbiifi ja muude kattega lihade maitsestamiseks. Mop on oma olemuselt ribide ja slow-cooking’ut vajavate BBQ-lihade valmistamisel ideaalne abiline. Vedelad marinaadid on aga need, mis iial alt ei vea ning ka kõige minimaalsemate oskustega kenasti valmivad ja liha ära maitsestavad.

Unsplash.com

Millal õli ja millal hape?

Äärmiselt oluline on teada, mida marinaadi panna. Sool on üks olulisim komponent, kuna see aitab lihale maitset anda. Sool tekitab osmoosi ehk imeb lihast mahlad välja, mis segunevad seejärel muude marinaadi pandud ürtide ja vedelikega, mis jällegi imbuvad tagasi lihasesse. Kindlasti tuleks kasutada pisut mett või suhkrut või muud magustajat, mis tugevdab liha maitset ning annab grillides lihale karamellise katte. Veel tuleks panna marinaadi õli, sest õli on see aine, mis tihti või isegi enamasti avab ürtide maitsed, toob esile neis olevad estrid, õlid jne. Segades kokku soola, mee ja õli, on valmis marinaadi baas, millele saab hakata looma juba seda maitset, mida vaja läheb.

Happeline keskkond ei ole lihale hea, kuna see muudab liha proteiini püreeks ning liha enda pastaks. Küll aga sobib kergelt hapu marinaad kanale ja kalale, kui hoida liha marinaadis väga lühikest aega. Hapet – sidrunit, laimi, äädikat – tuleks marinaadides kasutada kui maitseinet, mitte kui „pikendajat”.

Marineerimine on imelihtne, kui teada, mida teha. Valige nüüd omale lemmikliha ning asuge marineerima. Seejärel grillima!