Suhairy Tri Yadhi from Pexels
Veejoomise vajalikkusest räägitakse iga päev ja eriti oluline on õige niiskustasakaalu säilitamine kehas just haiguste perioodil. Aga tavaline vesi on üsna igav, seda väga palju korraga juua ei jaksa. Paljud lisavad veele killukese laimi või sidrunit, et joogile pisut mekki lisada. Paraku ei ole see eriti hea mõte, sest tsitrustelise hape mõjub hammastele hävitavalt! Kui sa aga oma lemmikjoogist kuidagi loobuda ei suuda, siis kasuta neid nõkse, et hambad vähem kahjustada saaks.

Sidrunimahl on happeline, selle pH tase on ainult 2-3. Vedelikud, mille pH tase on alla nelja, mõjuvad meie hammastele söövitavalt. Sidrunihape hakkab vaikselt hambaemaili lagundama, mistõttu ilmub hambaemaili all olev kollasema alatooniga dentiin paremini välja paistma ning jääb mulje, nagu hambad olekski räpakad ja kollased. Samuti tunduvad nad pika sidrunivee joomise järel keelega katsudes karedamad, vahendab deltadentalia.com.

Seda teades ja silmas pidades kiputakse arvama, et kiire hambapesu pärast sidrunivee joomist pühib happejäägid ja kikud jäävad terveks, aga tegelikult teeb see olukorra hoopis hullemaks! Pärast happerünnakut tahavad hambad vähemalt 30 minutit puhata. Kui värskelt sidruniga kokku puutunud hammaste kallale veel tugeva hambaharja ja -pastaga lähed, nühid emaili veelgi rohkem maha. Tulemus? Hambaaugud, kaaries ja kollased hambad, kirjutab Ethosorthodontics.com.

Kui sidrunivesi on su lemmikjook ja sa sellest mingi hinna eest loobuda ei suuda, siis joo seda vähemalt nii, et hambad vähem kahjustada saaks.

1) Kindlasti ei tohi sidrunit pigistada liiga külma ega liiga kuuma vette. Kõige vähem kahjulikult mõjub hambaemailile toatemperatuuril vesi. Kõige hullem variant on kuum sidrunivesi, sellest peaksid tõesti kauge kaarega ringi käima.

2) Kohe pärast klaasitäie lõpetamist loputa suu leige veega puhtaks. Aga pesta ei tohi, eks! Sel viisil saad lahti happest, mis muidu jääks hammaste külge, keelele ja sülje sisse hammastele kurja tegema.

3) Piira koguseid. Serveeri sidrunivett endale kui pidulikku kokteili ja joo tavaliseks janukustutuseks vett näiteks kurgi või marjadega.

4) Joo kõrrest. Mitte plastikust, muidugi! Aga taaskasutatav kõrs aitab vähendada sidrunivee kokkupuudet hammastega.