Toormoor. Indrek Susi
Pole midagi mõnusamat kui üllatada end aeg-ajalt millegi tõeliselt dekadentlikuga. Ning uskuge mind, seda on võimalik teha ka ainult taimsest kraamist koosneva kiirtoidu, restoraniõhtusöögi või desserdiga. Millist toor-, vegan- või taimetoitu Tallinnast otsida?

Vanalinna romantilisel, oma uhke kaevu poolest tuntud Rataskaevu tänaval asuv veganrestoran V lõi uksed valla 2014. aasta kevadel. Toona oli tegemist Tallinna ja terve Eesti esimese veganrestoraniga. V menüü koosneb ainult taimeriigi saadustest, mis aga ei tähenda kaugeltki seda, et ka mittevegan ei võiks lasta toidul hea maitsta. Omaette näitaja on seegi, et tegelikult kuulub V ka paljude lihasõprade lemmikrestoranide hulka.

Oma ilusa pargi ja lossi poolest tuntud Kadriorus ootab külalisi populaarne kohvik-restoran NOP. NOPi fookuses on ökotoit, millele lisaks on menüüs palju veganportsjoneid. Kohviku väikesest poest on võimalik head-paremat ka kodukööki kaasa osta.

Vanast tehasemiljööst modernseks linnasüdamikuks muutunud Rotermanni kvartalis asuv pisike Purée on koduselt õdus tervisebaar, kus pakutakse ainult taimetoitu. Paljud toidud sobivad ka veganitele.

Kristiines paiknev Bliss on modernses büroohoones asuv avar ja valgusküllane taimetoidule spetsialiseerunud buffet-restoran. Laias valikus on iga päev üle saja erineva toidu, mille hulgas on ka rohkesti veganvariante. Toit valitakse Rootsi lauast ise ja selle eest makstakse kaalu järgi. Ka kookide, küpsiste ja teiste magustoitude seas on veganitele sobivaid hõrgutisi.

Viimase kui detailini uuendatud Balti jaama turul on veganitele palju süüa. Veg Machine on väike, sümpaatne toiduputka, mille iga päev muutuvas menüüs on kaks tänavatoiduportsjoni, üks neist tavaliselt hamburger. Balti jaama turul asub ka hulgaliselt veganvõimalusi pakkuv Jaapani restoran Tokumaru. Proovi kas või vegansušit ja toitvaid riisikausse. Rohkesti tänusõnu pälvinud restorani võib leida ka Solarise keskusest.

Toormoor on Sulevimäel restoraniduo Ore ja Chedi kõrval vegan- ja toortoidule keskendunud õdus kohvik. Kohvikuvalikus on soolast ja magusat nii kohapeal söömiseks kui ka kaasa võtmiseks. Rõhk on nimeski mainitud toidu toorusel ehk pakutav toit ei ole ahju- ega pannikuuma tunda saanud. See muudabki maitsed põnevaks.

Kohe turu kõrval asuv Burger Box meelitab veganeid näiteks oma falafeliburgeriga. Veidi kaugemalt leiab Ülo (nendest on pikemalt juttu ajakirja eesosas!), vanamoodsa mehenimega trendika peamiselt taimetoidurestorani, kus ei ole siiski unustatud ka liha- ega kalasõpru.

Allikas: visittallinn.ee