Kõrini Wikipedia
Aasta alguses ka eestlastele avanenud maailmakuulus "hea kino" striimikanal Netflix ei jäta vaeslapse rolli ka toidufänne ning pakub üllatavalt suure valiku toiduteemalisi dokumentaalfilme ja -sarju. Valikust leiame ka filmi "Fed Up" ("Kõrini"), mis vaatab USA keskselt selle riigi noorte toitumisharjumustesse ning püüab selgitada räigete ülekaaluprobleemide tagamaid.

Toidust rääkivad filmid jagunevad laias laastus kaheks: dokumentaalid ja mängufilmid. Mängufilmid keskenduvad läbi toidu enamasti armastusele, samal ajal kui dokumentaalid vaatavad toitu ja kokandust sügavamalt.

Toidudokumentaalid jagunevad omakorda mitmeks erinevaks kategooriaks: esimene kategooria on nii öelda meeleolufilmid, kus näidatakse gastronoomia ilu ja valu, teine kategooria toidudokumentaale on probleemfilmid, kus lahatakse mõnda söömisega seotud murekohta ning kolmas kategooria on persoonilood, kus näidatakase kulinaaria ägedust läbi kindlate inimeste ja nende teekonna elus ning toidus.

Film "Fed Up" ("Kõrini") on selgelt probleemfilm. Endise USA asepresitent Al Gore'iga filmi "Ebamugav tõde" (An Inconvenient Truth) maailmale andnud dokumentaalfilmide loojad Katie Couric ja Laurie David toovad meieni järgmise paljastuse, seekord toidutootmise ja toitumise valdkonnast. Film "Kõrini" vaatleb läbi 30 aasta USA rahvast laastanud suhkruepideemiat, millele on oma poolehoiu andnud nii USA valitsus kui toiduainetetööstus. Filmi tutvustus ütleb isegi nii julge väite, et "see film muudab kogu eluks selle kuidas te toitute".

Vaadake järele!

TOIDUFILM "Fed Up" ("Kõrini", 2014)
IMDB reiting: 7,7/10

Žanr: Toidudokumentaal
Riik: USA

Lavastaja: Stephanie Soechtig
Stsenarist: Mark Monroe, Stephanie Soechtig
Osatäitjad: Michele Simon, Bill Clinton, Katie Couric

Vaata toidudokumentaalfilmi "Kõrini" treilerit: