Foto: Hendrik Osula
Meil kõigil on päevas momente, kus söömise järel ajutegevus seiskub ning keha peab tulist debatti teemal, kuhu koheselt ennast pikutama sättida. Tegemist ei ole otseselt väsimuse, vaid valest toitumisest tuleneva hetkereageeringuga. Seda annab aga üsna lihtsalt parandada.

On tõde, et me toitume tänagi veel nii nagu töötaksime põllul või kaevanduses. Vohmime endale hommikul või õhtul sisse toitu, mille eesmärk on täita, mitte kiiresti meid uuele energiatasemel aidata. Õnneks saame endale sisendada, et me pole keegi selles mures üksinda ning igal inimesel on päeva jooksul momente, vahendab Daily Mail.

Teadlased on pannud ritta 21 toiduainet, mida tasub tarbid tööl ning mis tagavad selle, et meie aju ja keha töötavad õlitatult ning pakuvad seda produktiivsust, mida me soovime. Täpselt samamoodi nagu keha on vaja vahel hoida vahel dieedil, et oma enesetunnet parandada, tuleb seda teha ka ajule.

Väsimuse ja loiduse kaotamiseks tuleks vältida kõiki neid toite, mis on kõrge tärklise sisaldusega ja milles on palju rafineeritud süsivesikuid, nagu sai, kartul ja pasta. Põhjus on väga lihtne - nende toitude seedimiseks kulutab keha palju energiat ning seedimise ajal koondub suurem osa verd ja tegevust kõhtu ning aju jääb "nälga".

Kõik nimekirjas olevad 21 kasulikku toiduainet on rikkad mingitest kindlatest ainetest - anioksüdandid, vitaminid, raud, tšink jne. - ning aitavad lisaks kõhu täitmisele hoida meie "mootorit" pidevalt töös, ilma seisakute ja probleemideta. Lisaks neile toitainetele tuleb ka meeles pidada ühte lihtsat reeglit - sööge alati vaid 2/3 oma näljast korraga täis - on kergem olla.

Nii siis ... 21 toitu, mida tasuks süüa/juua kontoris, et tõsta ajutegevust ja produktiivsust:

 1. Punane peet
 2. Mustikad
 3. Kõrvitsa seemned
 4. Tomatid
 5. Spinat
 6. Roheline tee
 7. Kreeka pähkel
 8. Munad
 9. Kikerherned
 10. Gojimarjad
 11. Lillkapsas/brokoli
 12. Küüslauk
 13. Linaseemned
 14. Kofeiin
 15. Mandlid
 16. Sardiinid/kilud/räimed
 17. Granaatõun
 18. Veiseliha
 19. Tume šokolaad
 20. Jogurt
 21. Baklažaan