Odessa turud on maailma ühed suurimad: kui sealt ei saa seda, mida otsid, siis ei olegi sul midagi vaja. Foto: Silvia Pärmann
Äsja taas Ukraina ühes olulisemas kuurortlinnas ja kultuurikeskuses ehk Odessas ringi hulkudes sai jälle selgeks, kui kallis on Eesti ja kui pikaks on veninud paljudes maailmaosades meie teenitud euro. Seda näiteks eriti uurides hindu tavalises Odessa toidupoes.

Ametliku kursi järgi saab ühe euro eest kätte umbes 29 grivnat, lihtsaim tehe on aga jagada kõik hinna lihtsalt 30 läbi ja panna natukene juurde. Täpselt samamoodi nagu on Venemaal, Poolas, Rumeenias ja muudes suurtes postsovietlikes riikides on kõik kohapeal toodetav väga odav, samas importkaup, mida tuleb ka Ukrainasse osta Euroopa hinnaga, samas klassis Eesti selvehallides müüdavaga.

Kohaliku viina, pooleliitrise pudeli, saab olenevalt kaubamärgist kätte nii 60-90 grivnaga ehk pisut rohkem kui 3 euroga. Pudel Odessa enda vahuveini, kuiva ja kosutavat brut'i, nõuab rahakotist ka 69-89 grivnat ehk 2,5-3 eurot. Samuti on odav Mustast merest püütud kalad, kohalik lihakaup ja piim. Huvitaval kombel on aga Kalevi kommikarpidega samas hinnas Ukraina presidendi rikkaks teinud magusatootja Rosheni tooted ehk nii 2-4 eurot olenevalt kommikarbi suurusest.

Teine huvitav tähelepanek on see, et Coca-Cola kompanii tooted on Odessa poodides odavad. Näiteks pakuti kahte poole liitrist Shweppesi toonikupudelit 11 grivnaga ehk umbes 15 senti pudelilt. Ka Red Bulli hind on madalam ehk umbes 80 senti 0,25L purgi eest. Eestis on selle purgi hinnaks vähemalt kolm korda suurem number.

Õlut müüakse enamasti, jällegi on kodumaine virre odavam eksporditust, 15-30 grivna eest poole liitrise pudeli või purgi kohta. Keefiripakk aga võtab eelarvest "tühised" 20 grivnat ehk nii 70 senti. Kui minna hindade raportiga toidupoest turule, saab soetada kilo mureleid või maguskirsse 15 grivnaga ehk 50 sendiga.

Vaata täpemalt, mis maksavad toidu- ja olmekaubad Odessa kaubanduskeskuses: