RIMI Foto: Andres Putting
Inimeste näksimisharjumusi käsitleva uuringu kohaselt sööb 76 protsenti kaasmaalastest ka toidukordade vahel. 61 protsenti eestimaalastest tunnistab, et näksib lõuna- ja õhtusöögi vahel, 42 protsenti hommiku- ja lõunasöögi vahel ning 5 protsenti pärast õhtusööki.

Maailma suurima toiduainetööstuse Nestlé poolt tellitud ja uuringufirma Nielsen poolt läbiviidud uuringu kohaselt on eestimaalaste näksimisharjumused pigem tervislikud. Kõige enam süüakse toidukordade vahel puuvilja, võrdlemisi palju ka pähkleid ja kuivatatud puuvilja, harvem köögivilja. Lisaks valitakse toidukordade vahele piimatooteid, šokolaadi ja teisi maiustusi ning võileibu. Jookidest eelistatakse kõige sagedamini teed ja kohvi.

Erinevates vanusegruppides küsitlus suuri kõikumisi ei täheldatud, kuid võib välja tuua, et üle 36-aastaste seas leidub rohkem neid inimesi, kes ei näksi toidukordade vahel üldse (27%). Vanusegrupis 18-25 ütlesid vaid 17 protsenti vastanutest, et ei näksi üldse, samuti on selles vanusegrupis enim õhtuseid näksijaid (9%).

Sarnane uuring viidi läbi ka naabrite juures Lätis ja Leedus. Lätis on neid, kes toidukordade vahel ei söö 26 protsenti ja Leedus 30 protsenti. Toidukordade vahel näksijaid on naabrite juures küll vähem, kuid eestlased söövad Läti ja Leedu inimestest rohkem puuvilja ning vähem maiustusi. Samuti on lõunanaabrid mõnevõrra altimad näksima hilisõhtuti.

Uuringu käigus tehti 1000 intervjuud 18-60 aasta vanuste Eesti elanikega.