Foto: Unsplash
Vaevalt küll nõud ennast seepeale imekombel ära pesevad, aga kui tead, milline kaitsepühak on ajaloost teada kui koka, pagari, perenaise või teenindaja patroon, siis võib sinu tegemisi saata vaat et edugi. Katoliku ja õigeusu kiriku traditsioonis on olnud tavaks nimetada erinevate elualade kaitsjaid-pühakuid, kokandus ja kulinaaria pole siin mingid erandid. Vaata järele, millise tegevuse korral milline kaitsepühak omale appi hüüda!

1. Kokkade kaitsepühak Laurentsius ehk maakeeli püha Laurits
Suri 258. Mälestuspäev 10. august.

Kui iga steik grilli peal oleks nii “tähelepanelik”, nagu oli seda Püha Laurentsius ise, pakutaks meil restoranides oluliselt vähem üleküpsenud liha. Märtrisurma läinud Laurits hüüdis oma tuleriidal “Pöörake mind ümber, olen selle külje pealt juba küps!”. On veel üks lugu, mis iseloomustab selle mehe suurt hinge. Kui Rooma keiser andis käsu tappa kõik piiskopid, preestrid ja diakonid, siis kästi Laurentsiusel, kes teenis ka diakonina ning juhtis vaeste toiduabi, anda kirikule üle kõik kiriku varad. Laurentsius nuias vara kokkukorjamiseks kolm päeva, ent kasutas seda aega hoopis selleks, et kiriku vara vaestele laiali jagada. Seejärel läks ta keisri juurde koos vaeste, santide ja pimedatega ning ütles, et nemad ongi kiriku vara.

2. Kokkade, teenindajate ja perenaiste kaitsepühak Püha Marta
Suri 84. Mälestuspäev 29. juuli.

Laatsaruse ja Maarja õde Marta on kokkade ja võõrustajate kaitsepühak seetõttu, et tema serveeris toitu Jeesusele endale. Kuigi Jeesus teatas, et Maria ei pea muretsema sellepärast, et õe abi paluda, hindas ta kindlasti naise jõupingutusi. Johannese evangeeliumis on kirjas teinegi kord, mil Jeesus tema majas keha kinnitas. See juhtus 6 päeva enne oma viimast paasapüha: “Siis nad tegid seal temale söömaaja ja Marta ümmardas. Ja Laatsarus oli üks neist, kes ühes temaga lauas istusid.” (Joh 12:2). Kui oled ikka ühe vingeima tegelase võõrustaja, kelle muu poole sa ikka pöördud abi saamiseks, kui kõige lähema sugulase poole?

3. Pagarite kaitsepühak Püha Elizabeth Ungarist
1207-1231. Mälestuspäev 17. november.

Püha Elizabethi kujutatakse sageli leivapätsidega, sest tema tegutses peamiselt vaestele toidujagamisega. Ungari kuninga tütar Elizabeth abiellus 14-aastaselt, jäi kahekümneselt leseks, olles selleks ajaks juba kolme lapse ema. Ta suri 24-aastasena. Oma lühikese elu jooksul keeldus ta oma sünnipärase staatuse poolt pakutavatest hüvedest ning pühendas end hoopis vaeste ja tõbiste aitamisele ja käis isegi leeprahaigete voodite ääres. Püha Elizabeth lasi ehitada ka haigla ja kloostri, ent tema suurimaks heateoks loetakse teravilja annetust näljahäda käes vaevlevale Saksamaale.

4. Pagarite ja kondiitrite kaitsepühak Püha Honore
Suri 600. Mälestuspäev 16. mai.

Püha Honore oli 6. sajandil Prantsuse piiskop. Tema seos küpsetamisega pärineb hoopis loost tema lapsehoidja kohta. Kui lapsehoidjale öeldi, et Honore on nimetatud piiskopiks, siis keeldus naine seda uskumast ja ütles, et enne võtab tema leivataigna segamise mõla juured alla ja sellest saab puu. Mõla kukkuski maha, kasvatas juured ja sellest sai tuhat aastat õisi ja vilju kandev puu. Püha Honore positsioon pühakuna kinnistus 1202. aastal, kui ühe Pariisi pagari poolt kirikule annetatud maalapi peale ehitati pagarite gild. Tänaseks kannavad mitmed pagaritöökojad ja väiksemaid kohvikud Püha Honore nime. Pariisis tähistatakse tema mälestuspäeva kolmepäevaste pidustustega. Tema auks on nimetatud ka prantslaste kuulsamaid kondiitritooteid — Gauteau St. Honore.

5. Lihunike kaitsepühak Püha Antonius Egiptusest
250-356. Mälestuspäev 15. jaanuar.

Antonius oli tegelikult erak, mitte lihunik, ja tema askeetlik eluviis jättis talle tõenäoliselt vähe võimalusi liha nautimiseks. Kuid sageli on teda kujutatud põrsaga jalge ees, mistõttu on temast saanud lihunike patroon. Tema seos sigadega on endiselt saladus, ühe teooria järgi arvatakse, et kuna ta oli nahahaigete pühak, siis sügelevaid lööbeid raviti keskajal searasvaga. Teine lugu pajatab sellest, et meest tunti kui deemonite väljaajajat ning siga sümboliseerib kurjust. Ta sündis rikkasse perekonda, kuid loobus kõigest, elas kõrbes üksi kuni 105 aasta vanuseni.

6. Püha Hildegard
1098-1179. Mälestuspäev 17. september.

Püha Hildegard ei olnud tegelikult millegi konkreetse kaitsepühak. Aga see müstiline nunn koostas mitmeid retsepte ja arendas toidufilosoofiat, nii et ta kuulub täieõiguslikult katoliku kiriku sellesse nimekirja, kus seisavad kulinaaria ja kokandusega seotud pühad tegelased. Püha Hildegard soovitas vananemise aeglustamiseks süüa tervislikku toitu ja olla rõõmus. Tema põhimõtted rääkisid, et hommikusööki tuleb süüa hilja ja soojalt ning pärast lõunasööki tuleb jalutamas käia. Paavst Benedictus nimetas Püha Hildegardi “Kiriku arstiks”, seda aunimetust on kiriku ajaloos antud vaid neljale naisele. Hildegardi rõõmuküpsiseid küpsestatakse siiamaani — neid soovitas ta ise süüa, sest need rikastavad verd, tugevdavad närve ning hoiavad eemal nõmedad naljad.

7. Mitteametlik veganite ja taimetoitlase patroon Püha Nikolaus Tolentinost
1245-1305. Mälestuspäev 10. september.

Augustiin Püha Nikolas andis omale lubaduse mitte liha süüa. Teda tunti õrna ja lahke mehena, kelle imeteod tegid pimedad nägijateks ja surnud elavateks. Kord, kui ta jäi ise tõsiselt haigeks, siis ilmutas talle end püha ema ja soovitas tal süüa vee sisse kastetud leiba. Mees tegi, nagu kästud ja tervenes. Hiljem kasutas ta seda võtet haigete ravimiseks ning mõned augustiinid tunnevad sellist leiba püha Nikolase leivana. Tema seost taimetoitlusega toetavad mitmed imeteod, mida ta korda saatis — kord serveeriti talle kana ja kui ta selle toidu kohal palvetas, siis ärkas kana ellu ja lendas minema. Teise versiooni kohaselt muutus kanaliha aga ahjujuurviljadeks.

8. Kohvimeistrite kaitsepühak Püha Drogo
1105-1186. Mälestuspäev 16. aprill.

See mees sündis rikkasse perre, ent loobus kõigest ja pühendas end palvetamisele ja palverännule. Ta ei joonud ka kohvi, tegelikult arvatakse, et ta elaski ainult vee ja leiva peal terve oma elu. Tema seost kohviga märgib üks lugu, mille järgi oli tal imetabane võime viibida korraga kahes kohas, näiteks nähti teda palverännakul ühes kohas ja samal ajal teises kohas missal. Et selline imetegu võtab palju energiat ja kohvi on energiajook, siis sealt ka ähmane seos.

Allikas: loyolapress.com