Kanade tippkvaliteeti tähistav Bresse'i kana sai Eestis rohkem tuntuks eelmise aasta lõpus, kui selgus, et kokkade olümpiaks nimetataval Bocuse d'Or-i võistlusel Lyonis tuleb just sellest kanast valmistada hinnatava pearoog. Kuid mis kanad Prantsusmaalt Bresse'i maakonnast ikkagi tulevad?

Restoranides ülistatud Bresse'i kana kasvatatakse Prantsusmaal maalilise Bresse'i aladel nii öelda vabas looduses - rohelisele aasale nokitsema ja oma elu elama lastakse need kanad juba kolmepäevaste tibudena ning reeglid näevad ette täpse kanade arvu ruutmeetri kohta.

Kanu toidetakse kindla ja reeglitega paika pandud gourmet-menüü alusel - piimas leotatud maisiga. Tegu on kanadega, millel on küljes nii öelda piirkonna tähis ehk Bresse'i kana võib kasvatada vaid selles maakonnas Prantsusmaal, kasutatud vaid kindlat toorainet. Kana kuulub samasse klassi šampanja, Bordeaux'i veinide ja Normandia siidriga.

Tallinnas Olde Hansa restoranis peakoka ametit pidav Belgia peakokk Emmanuel Wille ütleb, et Bresse'i kanade puhul on maitse see, mis kohe eristab Prantsumaa gastronoomia hällis kasvanud kanad muudest sulelistest.

"Bresse'i kana maitse on väga intensiivne ja tugev, sellest kanast keedetud leemel on aus kana maitse, mitte vaid mulje sellest maitsest. See maitsevõimsus kajastub aga ka hinnas," mainib Manuna tuntud peakokk.

Bresse'i kana hind on umbes 20 eurot kilost, tavaliselt on kanad umbes kahekilosed. Kodus katsetamiseks tuleks siis arvestada vähe kopsakama kuluga.