Ühelinnase viski Ardo Kaljuvee
Homme.ee ei propageeri alkoholi tarvitamist, aga kui seda teha, siis teha teadlikult ja ole nõudlik. Üha enam levib maailmas trend, et inimesed eelistavad odavamale alkoholile väikestes kogustes kvaliteetsemaid jooke maitseelamuse saamiseks. Šoti viskiekspert ja Diageo Global Whiskey Master Ewan Gunn, kellel on viskimaailmas enam kui 18-aastane kogemus, teeb puust ja punaseks, mis jook on single malt viski ehk eesti keeles ühelinnaseviski.
  • Single malt viski juured ulatuvad Šotimaale. Ühelinnaseviski on tehtud veest ja odralinnastest ning toodetud Šotimaal ühes kindlas viskitehases.
  • Maailmas täna müüdavast viskist on 90 protsenti seguviskid ja 10 protsenti single malt ehk ühelinnaseviskid. Kõige rohkem juuakse single malt viskit USA-s. Esimeste hulgas on veel Prantsusmaa ning jook on populaarne ka Lõuna-Aafrikas ja Hiinas.
  • Et single malt viski ei sobi kokteilidesse ning seda peaks jooma puhtalt, on müüt. Ühelinnaseviskist saab teha häid kokteile ning üks tuntumaid viskikokteile on Old Fashioned.
  • Ei ole üht ja õiget viisi, kuidas Šoti single malt viskit juua. Millegipärast arvatakse, et viskile jää või vee lisamine on väär. Kui viskile lisada väheses koguses vett, siis alkoholi maitse taandub ja viskis sisalduvad aroomid kerkivad paremini esile.
  • Hea nipp kindlaks teha, kas viski on kergem ja noorem või suitsusem ja vanem, on keerutada viskit klaasis. Kui viski voolab mööda klaasi külgi alla kiiremini, on tegu noorema viskiga. Kui aga tilgad jäävad klaasile pikemaks ja venivad alla aeglasemalt on see viski vanem.
  • Kuigi James Bondi filmidest on teada-tuntud fakt, et peategelase lemmikjook oli Vodka Martini, siis tegelikult eelistas ta mõnikord juua ka Talisker single malt viskit.