Pilt on illustreeriv Foto: Rauno Volmar
Augusti keskel 2014. aastal tõid sukeldujad Läänemere põhjast üles laevahuku üleelanud liga 200 aasta vanuse pudeli alkoholi, mis sisaldab kas viina või džinni.

„Merepõhjast leitud pudelis olev alkohol on joodav. Pean sellega silmas, et pudelis olev vedelik ei mürgita. Kuid tundub, et pudelis olev alkohol ei lõhna kuigi hästi,“ selgitab Poola Rahvusliku Meremuuseumi allveearheoloog Tomasz Bednarz.

Pudel leiti merepõhja vajunud laevavrakist Gdanski lahes Poola rannikul. Pudel alkoholi pärineb 1806. aastast ning esialgsete testide järgi on pudelid 14 kraadine alkohoolne destillaat, kas viin või džinn, mida tuntakse ka jenever’i nime all. Alkohol on veega lahjendatud, vahendab NDTV.

„Pudelis oleva alkoholi keemiline koostis sarnaneb veele, mida kasutatakse „Seltersi“ nimelise vee tootmiseks, sama kiri on ka pudelil,“ räägib arheoloog.

„Seltersi“ vesi oli karboniseeritud kõrgkvaliteediline vesi Taunuse mägedest, Saksamaal. Pudel ja selle sisu on valmistatud Saksamaal Ranschbach linnas, 40 kilomeetrit veeleiukohast.

Ettevaatust! Viin on alkohol ning alkohol on kahjulik meie tervisele!