Minu Unistuste Päev Lastehaiglas koos Lennaga Foto: Priit Simson
D-vitamiini puudus tekib beebidel kergesti ka suvel ja kahjuks on Eestis uuesti välja ilmunud selline haigus nagu rahhiit, mida arenenud riigis ei tohiks üldse olla,” hoiatab perearst Piret Rospu.

Beebid peavad ka suvel D-vitamiini tilku saama. “Beebiga niisama väljaskäigust D-vitamiini saamiseks ei piisa. Meil on olnud peresid, kes loobuvad maailmavaatelistel põhjustel D-vitamiini tilkadest ja teevad pikki jalutuskäike. Need beebid on kahjuks ikkagi väga väikeste D-vitamiini näitudega ja see paneb lapse tervise asjatult ohtu,” kurvastab dr Rospu.

Loe, millest värske Pere ja Kodu veel kirjutab SIIT

Laps sünnib siia ilma puuduliku D-vitamiini varuga ja saab seda vitamiini esialgu emapiimaga. Kuid sellest ei piisa, eriti kui emalgi on vitamiini vähe. 

Dr Rospu sõnul põhjustab rahhiit pehmeid luid, lihasnõrkust, luustiku ja hammaste arenguhäireid, luuvalusid ja kasvu­peetust. “Kuna enne kõndima hakkamist beebi luude pehmenemist igapäevaelus tavaliselt märgata pole, võib juba 6–10kuusel lapsel, kellele D-vitamiini ei anta, olla märkamatult välja kujunenud tõsine rahhiit, mille esimese avaldusena võib tekkida krambihoog,” lisab ta.