Foto: Vida Press
Ühel päeval muutus Jaanika (15) käitumine tundmatuseni. “Tüdruk hakkas palju omaette hoidma, viibis pidevalt ainult oma toas, muutus väga kinniseks ega tahtnud millestki peale olmeasjade rääkida,” kirjeldab ema Lisandra (53). “Temaga oli peaaegu võimatu kontakti leida.”

Ühel päeval muutus Jaanika (15) käitumine tundmatuseni. “Tüdruk hakkas palju omaette hoidma, viibis pidevalt ainult oma toas, muutus väga kinniseks ega tahtnud millestki peale olmeasjade rääkida,” kirjeldab ema Lisandra (53) tütre teistmoodi käitumist. “Temaga oli peaaegu võimatu kontakti leida.”

Loomulikult ei teinud olukorda lihtsamaks tüdruku sissepoole pööra­tud natuur. “Jaanika on seda tüüpi, kes ei räägi midagi südame pealt ära, vaid elab omaette läbi. Kui väga pinnida, siis muutub tõrjuvaks,” selgitab Lisandra. Muidugi oli ema väga mures, kui nägi, et selline olukord kestab nädalaid.

Perenõustaja ja nõustamiskeskuse Papaver juhataja Evi Vilgats kinnitab, et detailne pärimine pole hea mõte, sest lapsele tundub ebamugav jagada ainult temale osaks saanud väga isiklikke tundeid. “See ei tähenda, et suhtlus tuleks ära jätta, vaid peab valima, missugusel toonil ja milliseid küsimusi esitada,” selgitab pereterapeut ning toonitab, et kindlasti tuleks vältida kolme viga, mida lapsevanemad tihti kipuvad tegema.