Lahkuläinud mehena olen raputanud endale meeletult tuhka pähe just seetõttu, et tänu oma uutele “huvidele” teatud eluetapis oli laste heaolu see, mis mu elu tähtsusjärjekorras tahapoole nihkus. Selle vea parandamine – sest heastada pole seda päriselt võimalik – võttis mult palju aastaid. Ja nõudis kõikidelt osalistelt närvi- ja ajakulu palju enam, kui keegi tahtnuks. 

Millega sa mõtlesid?

Ükski isa ei taha ilmselt kuulda küsimust: “Mees, millega sa mõtlesid?” Soovitan ka ise, kogemuse võrra rikkamana, kasutada mõttetöö tegemiseks ennekõike pead. Isegi kui tundub, et uues paarisuhtes tundub kõik alguses kordi paeluvam ja põnevam kui hall argipäev.

Millest aprillinumbris veel juttu, loe SIIT

Tegelikult jõuad sa luua paarisuhteid terve elu. Võib vabalt olla, et ühel ootamatul hetkel, ütleme nii vanuses 80, astub su ellu naine, kes sul jalad alt lööb. Suhetes lastega paraku tulevik nii roosiline pole – kui oled osanud nad oma elust välja mängida, on sul neid sinna tagasi integreerida ülimalt keeruline, kui mitte võimatu. Nüüd, targemana, tean: esmatähtis peaks olema hoopis maksimaalne pingutus, et olemasolevat suhet säilitada. See hoiab ära väga palju muresid kaugemas plaanis.

Selleks, et üleüldse lahkuminekut ja kõike sellele järgnevat ära hoida, on mul mõned soovitused. Õnneks saab seda kõike õppida ka teiste kogemustest, mitte omal nahal katsetades. Ausalt, ma tean nüüd, et see eksperiment pole seda väärt…