Foto: Pexels
Ta oli tüdinenud, et enda jaoks hetkegi aega ei leia, ja see mõte tekitas noores emas suurt süütunnet ja häbi. Ta ütles, et käis korralikult kõikides perekooli loengutes ja kogus infot eesootavast. Teadis, et pärast sünnitust on loomulik tunnete kõikumine, rõõmu ja kurbuse vaheldumine. Tekkida võivast tüdimusest ja suurest süütundest polnud aga aimugi ja see ehmatas teda.

Margit Luiga, TÜ Kliinikumi naistekliiniku ämmaemand ja raseduskriisi nõustaja ütleb, et esimene sünnitusjärgne kuu väib olla kõige keerulisem. "Kõik on uus ja oma elu sättimine kellegi teise pilli järgi võib osutuda raskeks. Minu vastuvõtul käis hiljuti üks kena naine, kes ütles, et tema kujutlus lapsega koos olemisest oli sootuks teine kui praegune elu. Küsisin, kuidas need käärid tekkisid? Ta ütles, et teadis: vastsündinu sööb 8-12 korda ööpäevas. Aga et üks imetamiskord nii kaua kestab, tuli talle üllatusena."

Pere- ja paarisuhtenõustaja Kaia Kapsta-Forrester nendib, et lapse sünniga kaasnevad elustiilis drastilised muutused, mis on vajalikud järglasele turvalise elu tagamiseks. Just need muutused ja toetavate faktorite vähesus võivad anda tugeva tõuke sünnitusjärgse depressiooni (SJD )tekkele.