Foto: Unsplash
Esialgu on beebiga jutlemine üsna ühepoolne. Sina vestled, beebi laliseb ja sa tundud endale üsna napakana. Aga ära lase sellest ennast heidutada — mida rohkem sa lapsega räägid, seda kiiremini õpib ta sulle vastama! Siin on viis asja, mida võiksid iga päev teha, et beebi sinust aru saama hakkaks ja esimesi sõnu hääldama õpiks.

Küsi temalt absoluutselt iga asja kohta: „Kas läheme täna jalutama parki või linna peale? Kumma sünnipäevakaardi vanaemale valime – lilledega või linnukestega?“ Ja vasta iseendale: „Ma arvan, et võiksime täna parki minna, pole seal ammu käinud ja saad liumäest alla lasta. Ja vanaemale ostame lilledega kaardi, see on vist natukene rõõmsam, eks?!“

Jah, sa räägid iseendaga, kuid seda tehes näitad lapsele, kuidas küsimus-vastus stiilis vestlus käib.

Kuula teda: Pidev jutuvada aitab tal uusi sõnu selgeks õppida ja meelde jätta, aga tal peab ka endal olema võimalus harjutada. Kui tita hakkab häält tegema, kuula teda tähelepanelikult, vaata talle rõõmsasti otsa ja kiida teda, kui ta sulle midagi öelda püüab.

Ümberjutustus: Räägi talle kõigest, mida te parasjagu teete. „Nüüd paneme jope selga, ja tõmbame luku kinni, müts läheb ka pähe, sall kaela ja nüüd lukk kinni. Kindad ka, siis saapad jalga ja oledki valmis – lähme õue!“ Kas ta saab aru, mida sa seletad? Alguses mitte, aga üsna varsti hakkab ta taipama ja toob sulle ise oma jope ja mütsi, kui õueminekust juttu tuleb.

Miks ei tasu väikese lapsega titekeeles rääkida, selle kohta loe SIIT!

Kuula taustahelisid: Mis hääl see on? Koer haugub, kas kuuled? Oi, midagi müriseb, see vist on lennuk/rong/traktor/auto. Kuulsid ka? Kust see hääl tuleb, kas näed? Seal ongi!“

Loe talle: Pole üldse oluline, mida sa beebile ette loed. On see lasteraamat, ajaleht, õpik või armastusromaan – uusi sõnu kuuleb ta sealt nagunii.

Kui sinu beebi ei maga hästi ja terve pere on sellepärast kurnatud, siis vaata kindlasti SIIA!

Allikas: Whattoexpect