Kaks last ja kolm monitori

Diana lapsed on peaaegu sünnist saadik maganud kõik päevauned õues, beebimonitor kõrval. Pere esimeseks monitoriks oli sõbrannalt saadud lihtne Avent BC 90. „Siiani meenub vahel,­ kui rumalaid apsakaid me värskete vanema­te­­na tegime,“ meenutab Diana. Kuna kasutatud monitori saatjal olid akud kunagi kas liiga kauaks sisse jäänud või valedes tingimustes hoitud ja klemmid­ olid seest kergelt hapet saanud, oli võimalik monitori beebipoolset saatjat ­kasutada üksnes laadija juhtme otsas.

„Esimestel päevadel panime oma „targa“ peaga lapsele voodisse monitori koos juhtmega, sättisime juhtme voodi­pehmenduste vahelt läbi päris beebi näo lähedale. Tõsi, seda tegime esimestel päevadel, kui nagunii käisime teda magamise ajal iga kahe minuti tagant kontrollimas ja imetlemas, nii et monitori kasutamine oli üsna mõttetu,“ kirjeldab Diana. „Õnneks taipasime mõne päeva möödudes, et monitori niimoodi kasutada pole üldsegi mitte ohutu. Kunagi ei tea, millal võib tehnika­ alt vedada või juhtuda, et beebi sahmib endale juhtme liiga lähedale.“

Peagi hakkas tita magama rõdul ja niiskema ilmaga ei tundunud enam ohutu juhtmega monitori kasutada. „Meie valik langes Brittoni mudelile BC 228, kus on sees temperatuurinäidik ja muud lisad. Eriti meeldis meile­ võimalus seadistada temperatuuri mii­ni­mum ja maksimum, millele lähenedes hakkab monitor märku andma.“

Ka selle aparaadi puhul osutusid nõrgaks kohaks akud. „Kuigi monitori on võimalik sättida tööle madalamal võimsusel, et akut säästa, siis meil see siiski millegipärast ei toiminud. Esimese lapsega jõudsime seda kasutada umbes neli kuud, siis jäi ta kappi seisma, kuni sündis teine laps. Veel paar kuud kasutust ja aku eluiga sai läbi,“ mäletab Diana. Et monitor oli alatihti remondis, pakkus üks tuttav, et tal seisab kapis kasutuna Britton BC 96, mis on küll vanem mudel ja ilma temperatuuri­näidikuta, aga töökorras. „Laenasime prooviks ja see sobis meile. Pärast uute akude saamist on see nüüd meie lemmik ja siiani kõige lollikindlam, viperusteta töötanud monitor.“

Praegu valvab ustav monitor kaheksa­kuuse Mira päevaund. Ema ütleb­ siis­ki, et ainult tehnika kätte ta last ei usalda. Ikka käib vahepeal ka „kahtlast vaikust“ kontrollimas, sest äkki on näiteks mõni hoovikass otsus­tanud vankrisse hüpata. „Sean alati monitori kõige tundlikumale režiimile, et kuulda iga krõpsu. Eks seetõttu akud kuluvadki kiiremini.“

Dianale meenub armas juhtum, kui monitorist hakkas selgesti kostma linnu­ sädistamist. „Kergitasin kulmu ning jooksin aknale. Käru kaare peal istus linnuke ja laulis Mirakesele unelaulu. See oli väga naljakas, nagu tellitud muusika!“

Enne monitori ostmist mõtle,

... kas kasutad seda rohkem toas või õues. Kui soovid kasutada lapse saatjat ilma juhtmeta, siis uuri, kas see töötab ainult patareidel või saab kasutada­ laetavaid akusid. Paljudel monitoridel on taaslaadimise funktsioon ainult lapsevanema vastuvõtjal. Paljud monitorid ei tohi saada niiskust ja on tundlikud liiga kõrge ja madala tempera­tuuri suhtes.
... kui suur peab olema monitori tööraadius. Hoonete seinte materjal ja paksus võivad tööraadiust oluliselt vähendada.
... kas soovid last lisaks kuulmisele ka näha.
... kas on oluline, et laps kuuleks ka sinu häält.
... kas lapsele on vaja ­öövalgust ja/või unemuusikat.

Monitori kasutades

... jälgi, et monitor ja selle juhe oleksid alati lapse haardeulatusest eemal.
... jälgi, et monitori osad oleksid eemal teistest elektroonikaseadmetest (teler, raadio, arvuti).
... lae akud esimestel kordadel maksimaalselt täis, nii pikendad nende kasutusiga.
... lülita alati monitori osad välja, kui neid ei kasuta.
Kui sa ei kasuta monitori pikemat aega, võta patareid või akud välja.

Odavam või kallim

Teise ringi monitori suurim probleem on aku. Uus aku on targem osta beebimonitoridega kauplevast poest, siis on kindel, ­et see on sobiva võimsusega.
Analoogmonitoril peab vajadusel sidekanaleid ise korrigee­rima; see ei garanteeri segajateta ühendust ega selget heli, kuid töö­raadius on tihtipeale suurem ­ja hind soodsam.

Digitaalmonitori on mugavam­ kasutada, heli on puhtam ja sel on mitmeid lisafunktsioone: displei,­ öövalgus, hällilaulud, vaikne režiim, õhutemperatuuri ja -niiskuse näit, kõrge ja madala temperatuuri alarm, äratuskell, vibratsioon, kahepoolne side.

Digitaalsest videomonito­rist saab last jälgida videokaamera vahendusel ja näha värviliselt LCD-ekraanilt. Lisafunktsioonid on infra­punaöövalgus, ooterežiim, lisakaamerad, suumi ja pano­raamvaate võimalus.