Foto: Shutterstock
Vastsündinutelt ja väikelastelt vereproovi võtmiseks peab aega varuma nii lapsevanem kui ka tervishoiutöötaja, soovitab Ida-Tallinna Keskhaigla diagnostikakliiniku bioanalüütilise töö koordineerija Maila Tuum.

Maila Tuum selgitas, et vastsündinutelt ja väikelastelt võetakse reeglina vereproovid veenist. Teatud vereproove võetakse kapillaarverest, 0-6 kuu vanustelt kannast ja alates 6. elukuust sõrmest.

Vastsündinutelt ja väikelastelt võtavad veeniverd või kapillaarverd spetsialistid, kes on saanud selleks eraldi väljaõppe. Seejuures on vereproovi võtmisel väga suur roll ka lapsevanemal.

Tuum selgitas, et lapsevanemad peaksid pöörama tähelepanu sellele, et enne vereproovi andmist oleksid lapse käed puhtad ja soojad. Kindlasti tuleks arvestada ka sellega, et laps ei oleks stressis, sest osad uuringutulemused võivad muutuda, näiteks nutuga võib tõusta valgevereliblede arv.

„Soovitame lapsega vereproovide andmiseks varuda aega," rõhutas Tuum. Ta lisas, et last suudab turvaliselt rahustada vaid lähedane inimene. „Väikelaps võib olla kartlik ja vajada seetõttu lähedase inimese tuge ning rohket tähelepanu," sõnas ta.

Tuum rõhutas, et laps ja lapsevanem peaksid vereproovi võtmise protseduurilt lahkuma turvatundega ja rõõmsameelselt.

Kuidas täpsemalt vastsündinutelt ja väikelastelt vereproove võetakse räägib Ida-Tallinna Keskhaigla diagnostikakliiniku bioanalüütilise töö koordineerija Maila Tuum lähemalt 5. mail toimuval minimessil „Jess! Beebi tuleb!".