Foto:Scanpix/PantherMedia
Süüdi võivad olla su geenid!

Rinnapiim on vastsündinud titale parim ja enamik rasedatest plaanib oma beebit kindlasti imetama hakata. Paraku ei lähe kõik alati nii libedalt — mõnele emale valmistab rinnaga toitmine põrgupiina. Valu, lõhkised nibud ja piimapuudus muudavad imetamise väga raskeks ning emad süüdistavad ennast, et ei saa pealtnäha nii lihtsa ülesandega hakkama. Tegelikult võib asi olla hoopiski ema geenides.

Emad, kellel esineb geenmutatsioon, mille tõttu on organismis vähem tsinki, ei pruugi imetamisega kõige paremini hakkama saada. Tsingil on nimelt väga oluline mõju piimanäärmete arenemisele ja tööle. Tsingitase rinnapiimas näitab ära rinna võimekuse või võimetuse vajalikul määral piima toota.

Penni ülikooli teadlased selgitasid välja, et tsinki transpordib piimanäärmetesse ja eritab rinnapiima valk ZnT2. Naised, kellel esineb viga selles geenis, mis ZnT2 eest vastutab, võib tsingitase liiga madal olla. Kuna tsink piimanäärmete tööks ja piima eritumiseks hädavajalik, ei saa geenmutatsiooniga naised kas üldse imetada või kui imekombel piima siiski eritub, on piimas leiduva tsingi tase väga madal, mis viib omakorda beebi suurde tsingipuudusesse. See omakorda tähendab suurt terviseriski, tekkida võivad probleemid arengus ja immuunsüsteemis.