Unsplash
Kui oled ema, siis tõenäosuselt tead suurepäraselt, mis tunne on olla põhjendamatult hajevil, hakata mõne tühise asja pärast nutma, hilineda olulisele kohtumisele või teha täiesti ebaloogilisi otsuseid. Kui väga pikalt arvati, et mom brain ehk “emme aju” on naiste väljamõeldis õigustamaks enda apsakaid, siis tegelikult on teadlased ulatuslike uuringute käigus selgitanud välja, et nii rasedus kui sünnitus mõjutavad naise ajutegevust märkimisväärselt.

Fakt on see, et “emme aju” tabab absoluutselt kõiki naisi ning isegi need, kes tavaliselt on üliorganiseeritud, täpsed ja kõigumatu enesevalitsusega, võivad kogeda äkilist härdameelsust, unustamist ja segaseid meeleolusid. Barcelona Ülikooli sõltumatud teadurid skaneerisid grupi lapseootel naiste ajutegevust enne ja pärast sünnitust ning avastasid, et lapse esmakordne ilmaletoomine põhjustas kõigi naiste aju struktuuris suuri muutusi. Uuringus ilmnenud ajutegevuse teisenemist põhjendasid teadlased vajadusega mõista oma järeltulija emotsioone ning sooritada tavapäraselt enam samaaegseid ülesandeid. Teisisõnu, “emme aju” on tegelikult looduse katse soodustada veelgi mitmetahulisemat rööprähklemisest kui see, mille poolest naisterahvad tavapäraselt tuntud on.

Kuigi kõnealused muutused on pigem positiivsed, võimendades tundlikkust ja vastutustunnet, toovad need kaasa ka liiga intensiivseid tundepuhanguid ning üleliigset muretsemist. Mõned teadlased on seda võrrelnud lausa armunud olekuga — inimene on irratsionaalne, ülemõtlev ning hulljulge. On leitud ka tõestust selle kohta, et lapse saamine tõepoolest halvendab naise mälu. Teadlased spekuleerivad nimelt, et oksütotsiin ehk hormoon, mida toodab naise keha raseduse, sünnituse ning imetamise ajal, mängib olulist rolli unustamises. Vajalik on see selleks, et värskel emal ununeks kõik kolme eelpool mainitud tegevusega kaasnenud ebameeldivused ja järglaste saamine korduks ka tulevikus.

Sama uuringu käigus jälgiti ka värskeid isasid ning leiti suureks üllatuseks, et nendegi ajutegevus muutus. Näiteks olid emade ja isade ajuvõnked täpselt samasugused, kui neile näidati videot neist endist oma lastega. Eriti vilgas tegevus toimus sellisel juhul aju mandeltuumas ehk amügdalas, mis tegeleb emotsioonide töötlemisega — mida rohkem isad laste kasvatamisel osalesid, seda enam nende amügdala emade omale sarnases.

Seega, kui tunned, et “emme aju” on sinust võitu saanud, lohuta end sellega, et kõik on looduse poolt on nii seatud ning viimaks on neuroteadus selle paljastanud. Tervitatav uudis on tegelikult see, et sinu aju endine töövõime taastub mõne aja möödudes täielikult, kuid see võib aega võtta vähemalt kaks aastat. Suure tõenäosusega jõuad oma ebatavalise ajutegevusega ära harjuda ning saad veel pikalt kogeda naljakaid apsakaid, millest aastaid hiljem lõbusaid lugusid rääkida.

Allikas: Psychology Today