Foto: Shutterstock
Isad suhtuvad poegadesse ja tütardesse täiesti erinevalt, avaldavad teadlased värskes uuringus. Piisab pisikesel printsessil vaid issile naeratada, kui issi süda juba sulab ja ta on valmis tegema kõik, mida laps soovib. Poeg aga peab papsi tähelepanu saamiseks märksa enam vaeva nägema. On see ikka õige?

Ajakirjas Behavioural Neuroscience avaldati uuring, mis näitab, kuivõrd erinevalt reageerivad isad poegade ja tütarde erinevatele emotsioonidele. Atlantas läbi viidud uuringus osales 52 väikelapse isa. Papsidele kinnitati üheks tööpäevaks ja üheks nädalavahetuse päevaks vöö külge väike arvuti, mis salvestas nende suhtlust lapsega. Samuti paluti osalejatel jätta arvuti ööseks lapse tuppa laadima, et jälgida, kas ja kuidas isad öösiti lastega toimetavad. Lisaks salvestustele tehti isade ajudele ka magnettomograafia uuring, mille käigus neile näidati fotosid enda lapsest, võõrast lapsest ja võõrast täiskasvanust rõõmsa, kurva ja neutraalse näoilmega.

Tütarde isade ajud reageerisid poiste isadest märksa aktiivsemalt oma laste rõõmsate nägudega pilte vaadates. Kurbade nägude peale reageerisid nii poiste kui tüdrukute isad sarnaselt.

Isad laulsid tütardele märksa rohkem kui poistele ning olid oma tunnetest rääkides avameelsemad, selgus aju-uuringu ja arvuti salvestuste kokkuvõttest. Ilmselt seetõttu, et mehed üritavad tüdrukute tundeid rohkem mõista ja aktsepteerida kui poiste omi, arvasid teadlased. Poisid saavad isadega rohkem mürada ja füüsilisi mänge mängida ning poiste isad kasutavad lastega suheldes rohkem saavutusele suunatud sõnu nagu „võit", „edu," ja „uhke".

Tütardega aga räägivad isad hoopis teistsuguses keeles, kasutades analüütilisi sõnu nagu „palju", „kõik", jne, mida seostatakse tulevikus heade õpitulemustega. Aga nende kõnes oli ka märksa rohkem keha ja figuuriga seostuvaid sõnu nagu „kõht" ja „jalg". Kas ja kui palju see mõjutab tüdrukute kehataju ja rahulolu oma figuuriga sellest uuringust ei selgunud, küll aga teame varasematest uuringutest, et isade suhtumine tütarde kehadesse mõjutab otseselt teismeliste tütarde enesehinnangut.

Kui tütar kutsub isa appi või hüüab teda, vastab isa suurema tõenäosusega kui siis, kui poeg isa tähelepanu püüda proovib. See näitab täpselt, kui suurt rolli alateadvus lastega suheldes mängib - isad tõenäoliselt ei jäta poegi meelega unarusse, kuid nende ajud on programmeeritud nii, et tütred saavad rohkem hellust ja hoolt. Seda teades peaks isad eriti tähelepanelikud olema ja oma käitumist hoolega jälgima hakkama.

Allikas: express.co.uk