.
Kuigi paljud vanemad tunnevad, et teismelisega on täiesti võimatu ühele lainele saada, siis tegelikult ei ole olukord ometi lootusetu. Lapsest pole ju ootamatult võõrast keelt rääkiv tulnukas saanud. Ta lihtsalt kasvab suureks, kuid see pole tema jaoks sugugi nii lihtne. Siit 9 toimivat nippi, kuidas oma teismelisega sel keerulisel ajal suhelda.

Kui tahate oma teismelisega tülli minna, siis lubage ja keelake vaheldumisi, mõelge ümber, tehke talle pidevalt uusi reegleid ja saatke oma käitumise ja nõudmistega lõputult segaseid sõnumeid. Aga kui soovite oma teismelisega edukalt suhelda, siis on võtmeks selge kommunikatsioon. See aitab kasvatada omavahelist usaldust ja ka nii teismelise lapse kui teie eneseusaldust. Tõhus suhtlus aitab kaasa teismelise enesehinnangu tõusule ja vähendab perekonnas tekkinud pingeid.

9 viisi, mille abil oma teismelisega hea läbisaamine saavutada:

 1. Osake kuulata

  Uste paugutamise asemel kasutage oskust kuulata.

 2. Osake kaasata

  Suhelge oma teismelisega igapäevaselt igapäevastel teemadel. See tagab, et teie vahel on side ka kriisihetkedel.

 3. Olge lugupidav

  Kohelge oma lapsi samasuguse austusega, nagu tahate, et nad kohtleksid teid. Hommikused tervitused, oma saabumistest-lahkumistest teadaandmine ja igapäevased kallistused tagavad hea suhte.

 4. Ärge karjuge oma lapse peale

  Hääletoon on äärmiselt oluline. Konflikti korral karjumine ei tööta. Vali hääl paneb teismelised lihtsalt täiskasvanut ignoreerima ja karjumisega ei saavuta midagi. Kui tunnete vajadust karjuda, eemalduge vestlusest ja jätkake sellega hiljem, kui olete rahunenud.

 5. Olge järjekindel

  Olge oma nõudmiste suhtes täpne ja detailne. Vajadusel võib koos lapsega reeglid ja lapse kodused vastutusalad ja kojutulekukellaajad ka üheskoos kirja panna. Aga seda tuleb teha siis, kui parasjagu konflikti õhus pole

 6. Tegutsege koos

  Tehke asju koos perega. Ühised kogemused loovad imelisi mälestusi, mida meenutada. Teismelisele tegelikult meeldib kõigest hoolimata siiski ka lapsevanemaga vaid kahekesi olla. Kasvõi kinos käia, või koos söömas. Sellistel koosolemistel on ka vestlused teistsugused kui muul ajal.

 7. Olge eeskujuks

  Lapsed imiteerivad oma vanema käitumist, seega käituge nii, nagu tahate, et teie laps seda teeks. Olge meeldiv ja aus nii oma lapse kui teiste inimestega.

 8. Ärge ignoreerige oma last

  Ärge kõndige keset keerulist olukorda vaikides minema. Kui teil on vaja aega järelemõtlemiseks või rahunemiseks, siis öelge seda ka lapsele.

 9. Ei mingit näägutamist!

  Lapsevanema arvamus loeb alati. Teismelised teavad ja respekteerivad seda, kui olete oma nõudmistes selge ja konkreetne.