Foto: Pexels
Iga kord, kui ma oma teises klassis käivale lapsele kooli järele lähen ja kooli garderoobi jõuan, on selline tunne, nagu oleks sellest just mingi röövlijõuk üle käinud. Kõik riided on läbisegi põrandal maas või vedelevad nagi all pinkidel, nurgas seisev leiukast ajab üle ääre.

Vaid üksikud esemed ripuvad nagides ja needki enamasti ilmselt korrapidajaõpetajate poolt suvaliselt riputatud, sest tütre riideid otsides olen leidnud need hoopis teiste laste nagidest. Kui olen oma tütrega tõrelenud, et miks ta riided valesse nagisse paneb, ütleb ta, et tema pani õigesse, aga mõned lapsed lihtsalt loobivad teiste asju ja rebivad ka nagisse riputatud riided maha, kust mõned siis pärast suvalistesse nagidesse tagasi pannakse. Mul pole põhjust ka tütre sõnades kahelda, kuna olen paaril korral oma silmagagi näinud, kuidas osad poisid teiste riietega garderoobis vallatlevad. Õpetajatel polevat aega avatud garderoobil kogu aeg pilku peal hoida.

Osad riided on kaduma jäänudki, kindaid ja mütse lausa hulgi. Jalanõudest ma üldse ei räägi - need on minema jalutanud vahepeal ühekaupa, siis ilmub paariline välja ja siis kaovad mõlemad koos. Korra olen kesktalvel läinud lapsele kooli saapaid viima, sest need, millega ta hommikul kooli läks, olid päeva lõpuks kadunud ning pole siiamaani välja ilmunud. Kas te head vanemad, vahel ka huvi tunnete, kas teie laps saabub koju ikka omade saabastega või on võõrad jalas? Või on teil äkki kogemata-kombel üks ülearune paar saapaid koju siginenud? Või olete äkki ise palunud lapsel „mõned viisakamad saapad" koolist hankida, lootuses, et keegi ei märkagi, et kellegi teise saapad on lihtsalt omanikku vahetanud?

Kõige selle tipuks leidis mu tütre klassiõde oma sõrmikud kooli tualetipotist, kuhu klassivennad, kellele ei meeldivat, et see tüdruk nii eeskujulik on, need „peitnud olid". Kui õnnetu tüdruku ema poiste vanematele helistas ja küsis, mis nad ise poja käitumisest arvavad, soovitas üks vanematest võtta seda kui „poiste väikest koerust, mida ikka juhtuvat", teine aga ütles, et tal polevat selle teemaga praegu aega tegeleda. Sinna see jäigi.

Oleks kulunud ära, kui selle nõmeda „koerustüki" autorite vanematel oleks tulnud kinni maksta kanalisatsiooni ummistamise eest kopsakas Toruaabi arve, ehk oleks see pannud neid mõtlema, millist eeskuju anda ja mida kodus lastele õpetada. On ikka väga raske uskuda, et lapsed käituvad koolis ja kodus täiesti erinevalt. Ju vedelevad neilgi kodus riided koridori ja tubade põrandal laiali ning üksteise suunas asjade pildumine on tavaline? Ja kui ikka miski abikaasa käitumises ei meeldi, haaratakse sokid näppu ja kiirustatakse nendega tualetti!?

Aga kogu selle teema juures imestan siiski kõige rohkem selle üle, KUI PALJU laste asju koolis kaduma läheb! Kas see läheb neil mingis vanuses mööda ka?