Tartu rattamaratoni Tillusõit Foto: Hendrik Osula
Kui viimastel aastatel juhtub jalgratturitega aina vähem õnnetusi, siis laste osakaal rattaõnnetustes märgatavalt tõusnud. Lapsevanem, vaadake koos oma lapsega üle need Maanteeameti soovitused.

Kui veel mõned aastad tagasi toimus enamus If Kindlustuses registreeritud rattaõnnetustest täiskasvanutega, siis viimasel ajal annavad tooni lastega juhtunud õnnetused. 2013. aastal toimus lastega 36 protsenti rattaõnnetuste kahjudest, kuid tänavu on lastega juhtunud õnnetuste osakaal tõusnud juba 65 protsendini.

Ohutu rattasõidu soovitused Maanteeametilt:

1. Enne sõidu alustamist veendu, et jalgratas on töökorras.

2. Vali sõiduks erksavärvilised riided.

3. Sõites jalakäijate vahel, vähenda kiirust ja möödu ohutus kauguses.

4. Ülekäigurajale lähenedes vähenda kiirust, et vajadusel peatuda.

5. Sõida tee parema ääre lähedal.

6. Enne manöövreid veendu ohutuses ja anna teistele juhtidele käega oma tegevusest märku.

If Kindlustuse isikukahjude grupijuhi Kadri Puna sõnul on oluline, et lapsel oleks rattaga sõitma minnes korralik turvavarustus: kiiver, vajalikud helkurid ja tuled, signaalkell ning et jalgratas ja selle pidurid oleksid tehniliselt heas korras. Kindlasti tuleb lapsele selgitada ka liikluse ja rattasõidu põhitõdesid. Samuti tuleb tähele panna, et rattatee olemasolu ei taga automaatselt ohutust, kuna ka sellel sõidetakse erinevate kiirustega ja liiklus võib olla väga tihe. Märgatav osa rattaõnnetustest juhtubki just kergliiklusteedel.

Jalgratturitega juhtub enim õnnetusi aprilli keskpaigast septembri lõpuni, mil ilmad soosivad ratta kasutamist.