perejakodu Foto: Andres Putting
Emad, teie naaksumine ei jää lastel kuulmata ega lähe meelest. Lapsed pööritavad selle peale silmi, kui neile nõudmisi esitada ja paugutavad uksi, aga mõneti on see neile siiski kasulik, sest nii kasvavad neist edukad inimesed.

Essexi ülikoolis tehtud uuring näitas, et kõige edukaimad olid just need tüdrukud, keda utsitati vanemate poolt rohkem saavutama. Uuring kestis kuus aastat ja selgus, et tüdrukud, keda pidevalt utsitati, olid kohusetundlikud, käisid korralikult koolis ja leidsid edaspidi parema palgaga töö.

Uuring näitab, et kui lapsele seatakse kõrged eesmärgid, siis suure tõenäosusega proovivad nad neid täita. Kui lapsele anda aga vabad käed, võib juhtuda, et ta muutub hoopis laisaks ja ei jõua elus kuskile.

Olenemata sellest, et alguses proovisid lapsed vanemate ettekirjutusi iga hinna eest vältida, salvestusid neisse vanemate põhimõtted, mis neid edaspidistes otsustes juhtisid. Samas ei tooda uuringus välja, kas edukamad lapsed ühtlasi ka õnnelikumad olid.

Näägutamisel on muidugi ka palju negatiivseid tagajärgi. Kui lapse kallal pidevalt näägutada, siis tekitab see temas uskumuse, et ta niikuinii ei saa millegagi hakkama ja ta loobub üldse pingutamisest. Teismelised eksivadki ja vanematel tuleb hoolikalt läbi mõelda, kuidas vigadele tähelepanu juhtida. Seega, utsitamisel ja teinekord isegi näägutamisel küll on positiivseid tagajärgi, kuid ära unusta, et julgustamine ja tunnustamine on parema tulemusega.

Allikas: rd.com