Pexels
Eriolukorra peamisi väljakutseid teismelisele on toime tulla väheste sotsiaalsete kontaktidega. Veebirakenduste abil suhtlemine pole noorele sama, mis reaalelu kontaktid. "Mitte miski, isegi mitte digiseade ja paraku ka vanematega koosviibimine ei kata noore vajadust olla omaealistega koos," räägib psühholoog ja pereterapeut Triin-Ketlin Siska.

Teismeline on bioloogiliselt kodeeritud keskenduma suhtevõrgustiku loomisele ja hoidmisele, pöörates eriliselt tähelepanu enda kuuluvusele ja oma staatusele ühes või teises grupis või kogukonnas.

Kõigepealt soovitab Triin-Ketlin Siska vanematele mõistmist. “Kui noor vaatamata vanemate püüdlustele lööb uksega piltlikult öeldes vastu nägu, siis ei maksa haavuda, vaid tunnistada — te ei ole sõbrad, vaid vanemad ja jääte alatiseks vanema rolli. 

Siska hoiatab, et vanemad ei looks teismelistega kontrollivaid suhteid. “Teismelisele tuleks vastu tulla ning arvestada tema tunnetega. Sageli oleme me kõik emotsionaalselt eri paigus, tundes kurbust, leina või näiteks hirmu. Noor ei pruugi karta koroonaviirust, küll aga sõpradega kontakti kaotamist. Vanema ja lapse suhe muutub konfliktseks kohe, kui võtta teismeliselt valikuvabadus ja kasutada sundi.