Foto: Fotolia
Lasteaedades on taas täihooaeg ja peatäide saamise hirm tekitab vanemates paanika iga väikse valge terakese pärast, mis lapse peast pudeneb. Õnneks ei kanna täid tõsisemaid haigusi ega põhjusta suuri hädasid, kuigi tõsi – nendega kaasnev sügelustunne on väga tüütu.

Täid või kõõm?

Täid on tillukesed kuuejalgsed putukad, kes klammerduvad peanahale ja kaelale ning toituvad inimverest. Täi on umbes seesamiseemne suurune ja üsna kõva kestaga. Vanaemade aegadest on teada küünetest täide määramiseks. Nimelt tuleks peast leitud valge kübeke pöidlaküünega pooleks suruda. Kui seda on kerge teha, siis on tegemist nahatükiga, kui aga poolitamisega kaasneb krõpsatus, siis võib kahtlustada, et tegu on tinguga. Täide munad ehk tingud kleepuvad juustele peanaha lähedal ning neid on veelgi raskem märgata kui täisid.

Kes nakatuvad?

Kõige sagedamini korjavad täisid üles väikesed lapsed, kes käivad sõimes, lasteaias või algkoolis. Neile meeldib mängida üksteise lähedal, nii et juuksed paratamatult kokku puutuvad, ning nad jagavad kamme, juuksekumme ja mütse. Ka täiskasvanutel, kes on lastega palju koos, on suurem tõenäosus täisid saada. Samas juukse­värv hukutab peas elutsevad ebameeldivad kontvõõrad.

Kuidas levivad?

Enamasti levivad täid otsese juuksekontakti kaudu, ühelt juuksekarvalt teisele ronides. Täid suudavad lühemat aega püsida elus ka riietel, kammil või padjapüüril. Täid ei suuda hüpata ega lennata ühe inimese peast teisele.

Kuidas ära tunda?

Kuigi täid ja tingud on väga väikesed, on nad palja silmaga nähtavad. Värvuselt võivad nad olla valged, pruunid või tumehallid. Kõige sagemini pesitsevad nad kuklajuustes või kõrvade taga. Tingud on ümmargused või ovaalsed ning kinnituvad tihkelt juustele peanaha lähedal. Neid võib olla üsna keeruline juuksekarvalt kätte saada. Kõige paremini õnnestub see märgadelt juustelt. Samas pea pesemine tavalise šampooniga nende vastu ei aita – nagu öeldud, kinnituvad tingud juustele väga tugevasti.