LEAD Technologies Inc. V1.01 AFP/Scanpix
Uus agressiivne kolibakter on antibiootikumide suhtes resistentne ning nakatab peamiselt täiskasvanud naisi, kirjutab TÜ teadusportaal Novaator.

Kolibakterite (Escherichia coli ehk soolekepikeste) poolt tekitatud seedesüsteemi haigused on harvad, kuid siiski mitte üliharuldased. Näiteks sooleepiteeli hävitava kolibakteri nakkust tuvastatakse Saksamaal keskmiselt tuhat korda aastas. Eestis diagnoositi läinud aastal Terviseameti andmetel viis juhtu.

Tavapäraselt saadakse kõhtu vaevav kolibakterinakkus mikroobidega saastunud toiduainetega ning riskirühma kuuluvad immuunsuspuudulikkuse all kannatajad, imikud ning vanurid.

Praegune kolibakteripuhang on erakordne, sest nakatujateks on täiskasvanud. Sellise levikumustri põhjus pole teada. Võimalik, et konkreetne tüvi ei nakatagi lapsi. Samuti ei saa välistada, et mikroob levib toiduainetega, mida lapsed meelsasti ei söö. Lisaks on nakatujate hulgas tavatult suur hulk naisi, ka selle iseärasuse põhjuseid ei tea keegi.

Ei saa välistada, et mikroob suudab levida ühelt inimeselt teisele, kuid seni pole sarnasest nakatumisest märke olnud. Seega pole õnneks tegemist ülinakkava superbakteriga, vaid saastunud toidu abil leviva võimsa haigustekitajaga.