Foto: Shutterstock
Kodused palavikuravimid võivad kiirendada viiruse levikut teistele inimestele.

Kui olemine on kehv ja palavik tõuseb, võtab enamik inimesi aspiriini või muud ravimit palaviku vastu. Enesetunne küll paraneb, kuid palavikualandajat võtnud inimene muutub eriti nakkusohtlikuks, vahendab ajakirjas Proceedings of the Royal Society B ilmunud uurimust TÜ teadusportaal Novaator.

Kanada McMasteri ülikooli matemaatikud lõid mudeli, mis selgitab palavikku alandavate ravimite gripiepideemia-aegset mõju kogu rahvastikule. David Earn ja tema kaastöölised lähtusid uurimusest, mille kohaselt suurendab aspiriini või muude sarnaste ravimite võtmine gripiviiruse osakeste vabanemist.

Mudelisse pandi hinnang, kui palju ravimit võtnud inimesed hakkavad viiruseosakesi eritama ning kui palju suureneb nende nakatamisvõime. Seejärel lisati palavikualandajate tarvitamise andmestik.

Earni sõnul näitas simulatsioon, et palavikuravimit võtnud inimene muutub eriti nakkusohtlikuks ning peaks kindlasti kodus püsima. Efekti suurus sõltub sellest, kui kergesti nakkav on parajasti ringlev viirusetüvi. Mõne gripivormi puhul võivad aspiriin ja paratsetamool nakatumist suurendada isegi kuni 5 protsenti.