Haige Scanpix
Kromosoomide otsi katvate telomeeride lühenemist seostatakse stressi ja varase surmaga. Noorte ja keskealiste telomeerid ennustavad ka seda, kui kergesti jääb inimene talvisel ajal tõvevoodisse, näitas USA Carnegie Melloni ülikooli uurimus.

Sheldon Cohen määras 18-55 aastaste tervete vabatahtlike vere valgelibledest telomeeride pikkuse. Seejärel nakatas ta vabatahtlikke nohu tekitava rinoviirusega. Inimesed jäeti viieks päevaks haiglasse ja jälgiti haigusnähtude tekkimist, vahendab Novaator.ee.

Selgus et lühemate telomeeridega inimesed jäid suurema tõenäosusega haigeks. Erandiks olid vaid kõige nooremad katsealused, kes olid 18-21 aastat vanad. Coheni oletusel võib noores kehas ülilühikesi telomeere olla vähe või töötab seal mingi senitundmatu kompensatsioonimehhanism.

22-aastaste ja vanemate vabatahtlike puhul ennustas telomeeride pikkus külmetushaigusse jäämist üsna täpselt ette. Mida vanem oli inimene, seda tugevam oli seos telomeeride lühiduse ja nohu saamise vahel.

Lisaks olid nõrga tervisega inimestel telomeerid kõige rohkem lühenenud üht kindlat tüüpi immuunrakkudes, mille ülesandeks on viirusega nakatunud keharakkude hävitamine.

Uurimus ilmus ajakirjas The Journal of the American Medical Association.