Foto: Scanpix/PantherMedia
Perenaised, kes te ei soovi oma lapsi neile puuvilju pakkudes mürgitada, see soovitus on just teile. Kuigi puuviljad näevad lettidel nii ilusad ja värsked välja, siis see välimus saavutatakse siiski meetoditel, mille jäljed tuleb maha pesta.

Pane puuviljad sooja vee kaussi, millele on lisatud korgitäis äädikat. Jäta nad sinna 15 minutiks ja pese seejärel puhta veega üle. Äädikas tapab puuviljade pinnal olevatest bakteritest ja pestitsiitide jääkidest 98%.

See soovitus käib eelkõige näiteks nende puuviljade kohta, mida ei koorita enne peolauale panekut. Näiteks ploomid, viinamarjad virsikud.

Söögisooda lahusega võid pesta kodus põhimõtteliselt kõike, mis puhtaks saamist vajab. Ka puuvilju!

Poest ostetud õunad ja pirnid koori ära vähemalt laste jaoks, sest ka koore sisse võivad ka taimekaitsevahendid jõuda. Eemalda kindlasti ka see koht, kuhu õunavars kinnitub.

Ka tsitruselised tuleb enne koorimist ära pesta, et sa oma kätega pestitsiide viljalihale ei kannaks. Kindlasti tuleb näiteks mitte ainult õun ja pirn vaid ka apelsin ja mandariin ära pesta enne, kui selle lapsele kooli kaasa annad.

Kui hakkad tegema sidrunivett, siis pigem koori sidrun enne ära. Ka välismaine kurk on parem enne vettepanekut koorida. Eelistada võiks hoopis kodumaist veemaitsestajat, nagu jõhvikas

Köögivilju, ka lehtsalatit tuleb kindlasti pesta, ehkki kõikidest nitraatidest ei saa ka pestes lahti. Tomatite puhul on näiteks soovitav eemaldada varre ühenduskoht ja kõvem südamik.

USA`s läbi viidud uuringut, mille tulemused näitavad, et kokkupuude sageli marjades, selleris ja muudes toiduainetes suures koguses sisalduvate orgaaniliste fosfaatidega võib suurendada tõenäosust, et lapsel kujuneb välja tähelepanu puudulikkuse ja hüperaktiivsuse häire (attention-deficit hyperactivity disorder, ADHD).

On tõestatud, et pestitsiidid põhjustavad otseselt vähki, vähendavad maksa detoksifikatsioonivõimet ja suurendavad riski haigestuda paljudesse haigustesse. Lisaks toidule saame pestitsiide ja teisi toksiine ka õhu ja keskkonna kaudu. Paljud pestitsiidid säilivad maapinnas aastakümneid (nagu näiteks praeguseks juba keelustatud DDT).

Organismi sattudes ladestuvad need rasvkoes, kehast väljutatakse neid väga aeglaselt ning nad toimivad sarnaselt hormoon östrogeeniga. Arvatakse, et östrogeenist tingitud terviseprobleemid (rinnavähk, meeste fertiilsuse langus jne.) ongi paljuski organismi sattunud pestitsiidide tagajärg.

Eriti suurt ohtu kujutavad pestitsiidid eelkooliealistele lastele, sest lapsed söövad ühe kehakaalu kilogrammi kohta rohkem ning tarbivad eeskätt just pestitsiididerikkamaid toite: mahlu, värskeid puuvilju jne. Seetõttu on eriti oluline jälgida, et lapsed saaksid võimalikult palju kodumaal ja puhtalt kasvatatud puu- ja köögivilju.

Foto:Scanpix/PantherMedia

1. Õunad

2. Maasikad

3. Viinamarjad

4. Seller

5. Virsikud

6. Spinat

7. Punane paprika

8. Nektariinid

9. Kurk

10. Kartul

11. Kirsstomatid

12. Tšillipiprad

Vaata veel: FOTOD: Kõige ägedamad trikitoidud, mida sa viineritest oma laste rõõmuks teha saad

healthyfoodhouse.com, naistekas.delfi.ee, bioneer.ee,