AFP/Scanpix
Terviseameti mürgistusteabekeskus hoiatab väikelaste vanemaid uudsete pesugeelikapslite eest, sest viimastel nädalatel on keskuses hüppeliselt suurenenud kuni 2-aastaste lastega toimunud mürgistuskõnede arv, mis on põhjustatud pesugeelikapslite närimisest ja nendega mängimisest.

Pesumasinakapslid sisaldavad 30-43 ml vedelat pesuaine kontsentraati ja need on pakitud niiskuse (vesi, sülg, märjad käed) mõjul lagunevasse läbipaistvasse kesta. Võrreldes teiste masinpesuvahendite vormidega on geelkapslid kontsentreeritumad ning võivad sisaldada ka kuni 25% erinevaid lastele ohtlikke alkohole. Lastele on pesugeelikapslid kodudes kergesti kättesaadavad ning vanemad ei oska karta turvalisena näivast tootest ohtu.

Lapsed on neid leidnud tavaliselt põrandale asetatud tootekonteinerist ja neile meenutavad kapslid muidu turvalisi geel-närimisrõngaid, komme, mänguasju, mistõttu on need maailma alles avastavale inimesele huvitavad.

Peamised geelkapslitest esinevad mürgistussümptomid on koheselt tekkiv tugev oksendamine ja köha, võimetus neelata, uimasus, teadvuse kadu, silma sattumisel tugev silmaärritus. Geelkapslid lagunevad kergesti, mille tulemusena lapse nägu, käed ja suu on kaetud geeliga. Kuigi toote pH näit võib olla 7-9 (ärritav), on see siiski laste limaskestadel põhjustanud mujal maailmas ka söövitusi ja kõriturset.

Esmaabi puhul tuleb lapse geeliga kaetud keha piirkonnad kiiresti veega puhtaks pesta ja püüda väikeste lonksude kaupa anda juua vett. Täpsemaks juhendamiseks, lapse terviseseisundi hindamiseks ja edasiseks ravisoovituseks saab helistada ööpäevaringselt mürgistusinfoliini telefonil 16662. Helistamine on anonüümne ning kõnedele kehtivad tavatariifid.

Viimastel aastatel on üle maailma mürgistusteabekeskused raporteerinud tuhandetest kõnedest Euroopas ja Ameerikas, kus alla 5-aastased lapsed on saanud tõsise mürgistuse uudsetest pesugeelikapslitest. Kui traditsioonilised pesuvahendid on põhjustanud tervisehäireid 27% kannatanutel, siis pesugeelkapslitest tingitud sümptomid esinevad 72% kannatanutest. Ehkki kannatanud on vajanud ka hingamisaparaati ja intensiivravi, pole seni teavitatud ühestki surmaga lõppenud juhtumist.