Laps, lapsepõlv, lapse elu Foto: Andres Putting
Nohu on teadupärast jonnakas ning isegi ravides peab lurisevat nina kannatama vähemalt nädalajalgu. Selleks, et vaevused ei pikeneks, aitab kaasa õige nuuskamine.

Mõtled küll, et mis see nuuskamine siis ära ei ole — taskurätikusse ja korras! Aga asi ei ole nii lihtne. Olen alati mõelnud, miks nohuga kaasneb paistes pea, ülihalb olemine ja mida rohkem nuusata, seda hullemaks läheb, kirjutab elukunst.com

Viimati, kui nagu hiljem välja tuli, valesti nuuskamise tõttu kõrvaarsti kabinetti sattusin, sest mul oli tekkinud keskkõrvapõletik, mille peale perearst rõõmsalt antibiootikume kirjutas ja käskis kahe nädala pärast tagasi tulla. Igatahes, seal kõrvaarsti kabinetis istudes, ühest kõrvast kurt, sest perearsti antibiootikumid ei aidanud mitte üks teps, tuli mul teha läbi õppetund, kuidas õigesti nuusata.

Vastasel juhul läheb lima sinna, kuhu vaja ei ole, nt põskkoobastesse ja põletik on hullem kui enne.

Ja just see on asi, mida peaksite ka teie, kallid lapsevanemad oma lastele õpetama — kuidas õigesti nina nuusata.

Selle asemel, et puhuda õhk kogu jõust mõlemast nohusest ninasõõrmest rätikusse, tuleb teha seda kannatlikumalt ja üks sõõre korraga. Niiet rahulikult nuuskad kõigepealt ühe, siis teise. Aga mitte mingil juhul mõlemad sõõrmed korraga.