Puuk ---
Rootsi ajalehe Dagens Nyheter teatel avastasid teadlased uue haiguse, mida levitavad puugid. Haigus võib tekitada tromboosi inimesel, kelle immuunsussüsteem on nõrgenenud.

Seni on haigus diagnoositud kaheksal inimesel. Teadlaste hinnangul kannavad haigust põhjustavat bakterit kuni 10 protsenti Rootsi puukidest.

Haigus avastati esimesena 77-aastasel mehel, kes elab Göteborgi lähedal. Ta haigestus 2009. aastal kanuumatkal olles. Mehel tõusis kiiresti kõrge palavik, tekkis kõhulahtisus ja ta kaotas teadvuse. Haiglas leiti tema jalgadest ja kopsust veretrombid.

Mees sai mõne päeva pärast haiglast välja, kuid palavik tuli tagasi. Järgnevate kuude jooksul pidi ta mitu korda ravil käima. Lõpuks tegid arstid spetsiaalse vereuuringu ja leidsid sealt jälgi puukide kantava bakteri DNAst.

"Bakterit ei ole kunagi varem Rootsist leitud, samuti ei olnud teada, et see võiks inimesele haigust tekitada," ütles Göteborgi Ülikooli kliinikumi professor Christine Wennerås.

Mees sai pärast antibiootikumikuuri terveks.

Bakteri põhjustatud haigust on põdenud ka kaks inimest Saksamaal, üks Šveitsis ja kaks Tšehhis. Üks Saksamaal haigestunud inimestest suri, kuid ei ole veel teada, kas surma põhjustas bakter.

Haigestunute immuunsussüsteem oli krooniliste haiguste tõttu nõrgenenud.