Foto: Erakogu
Meie viieliikmeline pere, kuhu kuuluvad isa, ema ja kolm (nüüd juba kooliealist tütart) on telkimistega autoreise mitmete aastate jooksul teinud lähiriikidest Lõuna-Euroopani välja. Ja julgustuseks kõikidele peredele, kes ühiseid seiklusi armastavad: selline reisimisviis on tegelikult lihtne, see on lõbus, see on erakordselt huvitav ja see on suurepärane ühiste õnnelike mälestuste looja.

Kui juba oma kämpingusse kohale jõuad, siis algab üks suur nautimine, eriti kui see on Horvaatia kämping Lanterna. Kuid suur seiklus algab juba ettevalmistusi tehes ja need on asjad, mis tuleks enda jaoks enne teeleasumist läbi mõelda:

Eelhäälestus

Kõik pereliikmed, kes juba arvamust avaldada oskavad, võiksid saada plaanide tegemisel sõna sekka öelda. Isiklik side on parim innustaja! Pange paika oma lõppsihtkoht ja hakake unistama ning uurima, missuguseid põnevaid kohti te tee peal külastatada soovite. Ühine planeerimine loob õige fooni ka reisimeeleoluks seda tehes olete üheskoos internetist maalisi pilte vaadates juba mitu kuud varem nii elevil, et ei jõua teekonna algust kuidagi ära oodata. Ja tore on, sest plaan tuleb varakult paika panna, kuna pikem reis lõuna poole võiks kesta mitte vähem, kui kaks-kolm nädalat ja puhkused tuleb vanematel varakult ühele ajale sättida.

Vanemad kipuvad üle muretsema

Et kuidas lapsed vastu peavad?

Väga hästi peavad vastu. Esimesed paar päeva lähevad sõidurütmiga kohanemiseks ja pisikeseks nägelemiseks, kuid lapsed kohanevad kõigega kiiresti — eriti, kui neil on pikkadeks sõidutundideks pisavalt filme ja mänge arvutitesse ja tahvlitesse kaasa laetud. Ka sõnamängud, laulmised, peatused kohtades, kus on mänguplats — need kõik aitavad vaimu virgena hoida. Kui peres on vaid üks laps, siis võib kaaluda ka lapse sõbra kaasavõtmist. Meie oleme seda katsetanud, õnnestus väga hästi, sest sõbra juuresolekul jonnivad ka enda lapsed vähem. Kui autos on ka näkse ja jooki ning mõnusad padi ja tekk, siis pole lastel häda midagi.

2. Ega lapsed haigeks ei jää?

Võivad muidugi jääda, samamoodi nagu koduski, kuid meil pole seda mitte kunagi reisil juhtunud, isegi siis mitte, kui nad juulikuus Austria suusamäel läbimärjaks said ja kõrgel mägijärve ääres oli telgis öösel vaid 9 kraadi. Positiivsed emotsioonid hoiavad immuunsuse tugeva, kuid esmaabikarp olgu ikka kaasas. Kõikidele sõitjatele tuleb vormistada ka Euroopa ravikindlustuskaart.

Ega auto katki ei lähe?

Kui auto läheb sul Eestis pidevalt katki, siis muidugi see võimalus on, aga kui sul on üldiselt normaalne auto, siis miks peaks ta just selle kolme nädala jooksul katki minema? Aga krokodillid, akulaadija ja puksiirköis võta ikka kaasa. Osades riikides on kiirteedel sõitmiseks vinjetid (auto esiklaasile kleebitav pilet, mis tõendab, et oled maksnud kiirtee kasutamise maksu), osta riiki jõudmisel need kindlasti ka ära — trahv on kiire tulema.

Aga kui ilm käest läheb?

See on kõige väiksem mure. Reisides auto ja telgiga, saab teil olema palju suurem liikumisvabadus, kui teiste reisimisviiside puhul ja kui vaja, saab päikesele vastu sõita või jääda kauemaks sinna, kus rohkem meeldib, sõltute vaid iseendast.

Foto: Erakogu

Kas ma pean tõesti kõik ette planeerima?

Autoga reisides ei jää sa kusagile päriselt hiljaks ja eelnevaid broneeringuid pole enamasti vaja. Kuid üldine plaan tuleb kindlasti teha. Sest pole vaja kodus hiljem avastada, et sõitsid üpris lähedalt mööda mõnest imelisest kohast, mida ei taibanud külastama minna. Esimene pikem autoreis võikski soovitavalt olla ikka soojema kliima suunas. Suurlinnad on lastele väsitavad, valige pigem vaatamiseks losse, järvesid, mägesid, koopaid ja kindluseid. Pange paika igas riigis kohad, mida näha soovite.

Väga tähtis on, et GPS on korralik ja uuendatud kaartidega, salvesta sinna oma peamised sihtpunktid. Kui tee viib aga läbi mägede, siis tasub arvestada suurema aja, ja kütusekuluga, kui graafik näitab, sest tihti tohib ametlikult 90-ga sõita ka nendel mägteedel, kus juba 50-ne juures hirm nahka tuleb. Ei te paha ka huvipakkuvate riikide bensiinijaamadest kaardid osta, kus peal nii looduslikud kui kultuurilised vaatamisväärsused ja ka kämpingud. Paljudes kohtades netiühendust pole või on see arusaamtult kallis, kui vaja tee peal netiühendust, siis kiirsöögikohtades on see tasuta, seal peatusi tehes saab ka sihtkohtade ilma üle vaadata.

Kus ööbida?

Ööbimiskohtadest muidugi puudust pole. Meie oleme Poolat läbides ka autos maganud ja olime üpris imestunud, kui bensiinijaamas hommikukoidiku valgel parkimatest autodest jäjest uniseid nägusid välja vajus ja oma tekke — patju kloppima asus. Pisemates masinates pole see autosmagamine ilmselt siiski kuigi mugav. Teeäärseid hosteli tüüpi ööbimiskohti on piisavalt neile, kes autos magamist üle ei ela.

Foto: Erakogu

Euroopa kämpingud on elamus omaette, aga nendesse tuleb ennast reeglina enne kaheksat õhtul sisse registreerida ja mustalt telkimine on keelatud. Mugavam on, kui valida enda lemmiksihtkohad ja siis uurida, millised kämpingud on lähedal. Teine võimalus on valida ööbimine mõnikord ka kämpingu headuse järgi, jääda pikemaks paika ja teha sealt väljasõite. Lanternas me seda viisi kasutasime, sest tegemist on kämpinguga, mis asub paljude Horvaatia vaatamisväärsuste suhtes heas kohas.

Kämpngute hinnakirjad on internetis olemas ja meie planeerisime, et viieliikmelise seltskonna peale võiks olla koos auto ja telgiga öö hinnaks kuni 50 eurot. Juulikuus on see summa aga 80, kui tahad mereäärsemat platsi eelistada. Juulikuu on tõesti igal pool kõige kallim ja oleme eelistanud reisida muul ajal, kuid kui suvel suusatada tahta, siis Austria suvesuusatamine algab algab enamasti juuli esimestel päevadel.

Lõuna Euroopa kämpingud on kohati ülisuured, neil on tärnid, nagu hotellidelgi. Enamasti on nad mere ääres või looduskaunis kohas. Seal on telkimiskohad, majakesed, autokaravanid, restoranid, basseinid, jahisadamad, rattalaenutused, poed, veekeskused, meelelahutusprogrammid nii lastele kui täiskasvanutele. Elamuse mõttes tasub kindlasti ka mõni kõrgemate tärnidega koht üle vaadata, nendes on ka rohkem peredele mõeldud meelelahutusi. Külastajad on peamiselt sakslased, aga personal räägib vabalt ka inglise keelt.

Foto: Erakogu

Kämpingurahvas on vaga vahva. Paljud elavad kämpingus terve suve, kaasas on lapsed, lemmikloomad, purjekad. Õhtuti pannakse telkimisplatse ümbritsevad tuled põlema, juuakse piknikulaudade ääres veini või jalutatakse kämpingu restorani. Teismelistele ja väkelastele on suuremates kämpingutes oma programm. Kui teil aga palutakse riided kämpingus seljast võtta, siis teadke, et olete sattunud FKK, ehk naturistide kämpingusse. On ka väga looduslähedasi kämpinguid, kus vaid esmavajalik ja seal ei keskenduta sotsiaalsele elule ega rannale, vaid rahule ja võimasa looduse nautimisele.

Foto: Erakogu

Mida kaasa võtta?

Foto: Erakogu

Kaasa tuleb võtta päris palju ja võimaluse korral pange auto katusele boks. Sinna lähevad need asjad, mida pidevalt tarvis pole. Autosse jäävad meelelahutus (arvutid, mängud), tekid-padjad ja söök ning mõned vahetsuriided, lastele mugavad jalatsid, mida saab kergesti jalast võtta.
Telk võiks olla pigem kahe toaga, sest iga telgi eest tuleb platsil eraldi maksta. Magamiseks täispuhutavad madratsid, ka pump, magamisasjad.

Veemeelelahutuseks mõeldud asju pole vaja meilt kaasa ostma hakata, kohapeal on tihti valik suurem ja hinnad soodsamad.

Foto: Erakogu

Söömiseks piknikulaud ja toolid, elektripliit, pann, pott, veekeetja, morsikann, lõikelaud, nuga, söögiriistad, telki matkalamp. Riided, aga mitte liiga palju (kämpingutes saab riideid nii käsitsi kui masinaga pesta), pikendusjuhe, min. 30 meetrit. Igal kämpingukohal on elekter, kuid kindlasti tuleb osta juurde euroopa otsik, seda müüakse tanklates, kämpingutes, väike kirves või vasar, millega vaiasid maa sisse taguda, pinnas on tihti kivine, tagavaravaiad ka (tugevad).

Kui teil polegi plaanis telki kaasa võtta, siis kämpingutes saab rentida nii autokaravane kui majakesi. Tasub aga tähele panna kuupäevi, mil hinnad muutuvad, sest suvi on jagatud erineva hinnatasemega hooaegadeks.

Nädalate söögivaru pole vaja, Lidl on igal pool ja toit on meie jaoks normaalsete hindadega, kuid arvestama peaks sellega, et enamasti suletakse toidupoed tunduvalt varem, kui siin. Kui matkavarustusest midagi maha jääbki, siis ära liigselt muretese — riikides, kus automatkamine on populaarne, on vastavat kaupa palju ja küllalt heade hindadega ka supermarketites müügil. Ka ei ole kohapealsetes restoranides söömine kallim kui meil, pigem soodsam. Seda ka kämipngutes.

Foto: Erakogu

Mis see kõik maksab?

Kas see on odavam kui lennureis? Kõik sõltub sellest, millele kulutate ja mitmekesi reisi ette võtate. Meie oleme arvestanud, et kolme nädala kulu kütusele, elamisele ja toidule on inimese peale 500 eurot. Meelelahutus, restoranid ja rahvusparkide piletid veel lisaks. Kohad, kus tõesti tundsime, et on kallis, olid suvesuusatamine Austria mägedes, kus rentisime ka kogu varustuse ja Veneetsia restoranid, kuid elamusi oli ka kogu raha eest. Kokku saab aga kõvasti hoida ise süüa tehes. See on lõbus ja lapsed löövad õues kokkamisel meelsasti kaasa.

Esimese reisi võikski vabalt teha just Horvaatiasse, kus ilm enamasti alt ei vea ja kämpingud kõige laste- ja rahakotisõbralikumad. Aga kuna lähete ju autoga, siis jääb teele palju põnevat.

Alustuseks googelda "Summer ski in Austria" Vaata ka hintertuxergletscher.

3000 meetri kõrgusele

Kui pole parajasti suusaaeg, siis tasub Austrias ette võtta närvekõditav sõit mägedes. Kui naudite käänulistel teedel sõitmist, siis valige kavasse ka Grossglockner ( vt Grossglockner) ja teid ootab ees tõeline seiklus Alpides. Hallstatti peetakse aga üheks maailma kaunimaks külakeseks. Austrias võib kiirteed ka üldse GPS-st välja lülitada ja lasta kohalikel radadel end juhtida läbi muinasjutuliste külakeste. Puhkepausi tehes laske lapsed mägjärvedesse ujuma ja hea tuju on edasiseks teekonnaks garanteeritud.

Enne suusatama minekut, Austria

Läbi Sloveenia sõites võiks peatuse teha maalilise Bledi järvekese ääres, teele jääb ka ülivõimas Postojna karstikoobastik.

Horvaatia on imeline Vahemere paradiis, seal võiks esimesel hooajal (sest ilmselt tekib soov ka tagasi minna) alustada Istria piirkonnast, kus on vaimustavad mereäärsed väikelinnad Rovinji ja Porec. Üheks võimaluseks on sel juhul valida Polari camping, kust saab laenutada jalgrattad, et võtta ette mereäärne päevateekond Rovinji vanalinna.

Ka pisut allpool asuv Horvaatia Riviera piirkonna 12 kilomeetri pikkune Opatia mereäärne promenaad on mõnusat jalutamist väärt.

Plitvice Jezera rahvuspark asub sisemaal ja selle külastamiseks tasub varuda terve päev. Plitvice järved ja sealne loodus võtab igaühe hingetuks. Rahvuspargis on erineva pikkusega radasid, hinna sees on ka laevasõidud.

Iga mainitud paik on tervet päeva väärt. Kui aega jagub, siis tasub põigata ka Krk saarele, kuhu pääseb mööda silda. Saarel on rahulikum kui mandril. Kas Horvaatia põhjaosa külastama minnes või siis sealt tulles tasub külastada ka Veneetsiat. Ühe reisiga olete saanud sellise marsruudi puhul erinevaid kultuuri-, toidu- ja looduseelamusi mitme võluva Euroopa riigi kaunimates paikades.

Mitmenädalane autoreis koos laste ja telgiga on tõeline võimalus nii iseenda, kui oma pereliikmete sisemaailma lähemalt tundma õppida. Selline avastusretk läbi ereinevate riikide ja iseendi on mälestus kogu eluks. Ühine teekond ratastel, kõik ülevad elamused imekaunites kohtades ja katsumused, mis ette tulevad - see annab võimaluse ka oma partnerit uuest küljest tundma õppida ja aitab näha, kui suurepärased ja erinevad isiksused on sinu lapsed - see liidab perekonda väga erilisel moel.

Foto: Erakogu

Milliseid võimalusi kämpinguelu veel pakub ja kui palju see siis ka maksab, see on kämpingute kodulehtedel detailideni lahti kirjutatud, vaata lähemalt: Camping Lanterna Porec

PS: Meie lapsed magasid pärast viimast reisi ka kodus lageda taeva all edasi.

Põnevat, päikeselist ja erakordset suvepuhkust nii sel, kui järmisel aastal!