Lasteaed Foto: freepik.com
Lapsevanemad arutlevad meililistides juba pool novembrit, mida siis ikkagi lasteaiaõpetajatele jõuludeks kinkida. Arusaamu heast kingitusest ja sellest, kui palju see maksma peaks, on seinast seina, hea et kaklema ei minda. Tegime kõigi jaoks olukorra lihtsamaks ja uurisime, mida lasteaiaõpetajad tegelikult kingiks soovivad.

Usinamad päkapikud koguvad juba mõtteid, mida kiirelt lähenevate Jõulude puhul kellelegi kingikotti pista. Väga armas on tõdeda, et enamik lapsevanemaid soovivad pühade ajal meeles pidada ja tunnustada ka oma laste õpetajaid. Selleks, et lapsevanemate omavaheline kokkulepete sõlmimine läheks ladusamalt ja kingisaaja tunneks teie kingitusest siirast rõõmu, võiks esmalt mõned asjad läbi mõelda:

1. Kellele kingitusi teha soovitakse? Kas piirdutakse õpetajate ja abiõpetajaga või peetakse meeles ka muusika- ja liikumisõpetajat, direktorit, õppealajuhatajat, kokatädi? Tavapäraselt tehakse võrdse suurusega kingid abiõpetajale ja õpetajatele. Väiksem kingitus teistele.

2. Kui hästi te neid inimesi tunnete? Kas nende soovid ja vajadused on teie jaoks selged? Kuigi iga inimese jaoks on just tema laps kõige armsam maailmas, ei pruugi teised tema käejäljega tassist või taldrikust sama suurt rõõmu tunda.

3. Millise summaga lapsevanem peab arvestama? Kuna rühmas on tavaliselt 15-22 last on võimalik täitsa tore kingitus saada 2-4 euro eest õpetaja kohta. Inimeste rahakotid on erineva suurusega ja Jõulude ajal kulub kõigil rohkem raha, üle 10 euro lapse kohta õpetajate kingitustele kulutada pole tõepoolest vajalik.

4. Kas mõnel lapsevanemal on oma ettevõte, kas keegi pakub mingit toredat teenust või on võimalik saada soodustust kingituse ostmisel? Igasugust sisemist ressurssi tasub ära kasutada.

5. Viimaseks, leppige kokku, kes korraldab rahade kogumise, kingituse ostmise, pakkimise jmt. Liiga pikka juttu kommentaariumis või e-posti teel pole mõtet ajada.

Kogusime omalt poolt kokku viis ideed kingitustest, mis lasteaiaõpetajale meeldida võiks:

1. Kingi õpetajale aega olla Jõulude ajal ka oma perega. Leppige kokku, et 23. ja/või 31. detsembril valvavad lapsi rühmas hoopis lapsevanemad või jätke lapsed neil päevil koju.

2. Söödavad kingitused on alati praktilisemad kui jälle mõni tass või sokipaar. Küll aga võiks meeles pidada, et ka õpetajad tahavad süüa tervislikult. Kui Sa ei soovi oma lapsele kingituseks kommipakki või šokolaadi, siis ära kingi seda ka õpetajale. Olemas on küllaldaselt tervislikke alternatiive.

3. Kingi kollektiivile koosolemiseks aega. Tihti saavad ühe rühma õpetajad üksteisega ka vabal ajal väga hästi läbi ja naudivad üksteise seltskonda. Miks mitte kinkida õpetajatele näiteks teatripiletid, spaapääsmed, põgenemistoa kinkekaart või hoopis savitöökoja koolitus.

4. Kinkekaart on alati hea valik. Olgu selleks siis Piletilevi, moodsam disainipood või tavaline ostukeskus — oma õpetajate soove ja vajadusi oskavad lapsevanemad ise hinnata.

5. Õpetajatele ja lastele eraldi kingituste tegemise asemel võib uurida, millest rühmas puudust tuntakse. Ehk tasub mõelda ühe suure kingi tegemisele, mis jääb lasteaiale: robootikakomplekt, arendavad mängud, ronimislinnak, nutitahvel vmt.

Kokkuvõtteks soovime kõigile rahulikku lähenevat jõuluaega, rohkem aega pere seltsis ja vähem arutut tarbimist — kingitused on siin teisejärgulised!

Kristi Stahl, Lasteklubi Väike Päike