Foto: Shutterstock
Psühooloogid on täheldanud, et edule orienteeritud ühiskondades on vanematel kalduvus lapse loomingulisust varakult tappa teda juba eelkooliealisena süstemaatilisele tööle sundides. Last võib küll enne kooli õpetada ja treenida, aga siis, kui see talle väga meeldib. Sundida teda ei tohiks.

Vene psühholoog Katerina Murašova küsibki väljaandes Argumentõ i Faktõ, kas lapse võib nelja-aastaselt lugema õpetada. Ja vastab ise, et loomulikult võib, aga milleks peaks laps nelja-aastaselt lugeda oskama, on hoopis teine küsimus. Ta küsib, miks ometi peaks vanemad oma lapsele seda tegema. Psühholoog mainib ka energia jäävuse seadust – kui ühte kohta panna energiat rohkem, siis kuskil jääb seda puudu. Psühholoog rõhutab, et loogilisi asju on lapsele mõtet õpetada alles 7. eluaastast, kui kujuneb välja ajupoolkerade asümmeetria.
„Lapse võib varakult õpetada inglise keeles rääkima ja ka klaverit mängima, aga hiljem, kui ta on täisealine, öeldakse ikka, et tubli töötaja küll, aga mingit iseseisvat mõtlemist ei ole. Enne 7. eluaastat las areneb lapse loomingulisus. Mida vähem ta kasutab valmis mänguasju ja mida rohkem meisterdab ise, seda parem.

Mida teha, kui suurem laps ei saa lugemise ja kirjutamisega hakkama, seda vaata SIIT!

AiF.ru